5188 ve 4857 sayılı kanunlar

5188 sayılı kanun

5188 SAYILI KANUN

ÖZEL GÜVENLİK İZİN

Madde 3 – Kişilerin silahlı eleman doğrulusunda savunması, müessese ve kuruluşlar içeriğinde özel güvenlik ünitesi kurulması ya da güvenlik hizmetinin şirketlere gördürülmesi kalifiye güvenlik komisyonunun hükmü üstüne valilik iznine bağlıdır.

5188 Sayılı kanun
5188 Sayılı kanun

Toplantı, konser, sahne gösterileri gibi etkinliklerde; para ya da kıymetli eşya nakli gibi geçici ya da acil durumlarda, komisyon hükmü aranmaksızın, vali doğrulusunda özel güvenlik müsaadeyi verilebilir.Kişi ve kuruluşların isteği üstüne, savunma ve güvenlik gereksinimi öneme alınarak, güvenlik hizmetinin istihdam edilecek eleman eliyle sağlanmasına, müessese ve kuruluşlar içeriğinde kalifiye güvenlik ünitesi kurulmasına veyahut bu hizmetin güvenlik şirketlerine gördürülmesine destur verilir.

Bir tesis içeriğinde kalifiye güvenlik ünitesi heyetmiş olması, gereksinim duyulduğunda ayrı olarak güvenlik şirketlerine görev gördürülmesine engel değildir. Komisyon, savunma ve güvenlik hizmetini adına getirecek personelin, bulundurulabilecek ya da taşınabilecek silah ve teçhizatın en yüksek sayısını ve kalitesini, ihtiyaç duyulan durumlarda başka fiziki ve aletli güvenlik tedbirlerini belirlemeye yetkilidir…

5188 sayılı özel güvenlik maddelerinde eksik ve acık cok olduğundan dolayı şirketler ve kamu kurumlarında çalışan özel güvenlik görevlilerinin mağduriyetlerine malesef ki çare bulunamamaktadır. 5188 sayılı kanunun güvenlik sendikaları ve stklar tarafından desteklenerek düzenlenmesi gerekmektedir.

özel güvenlik

5188 SAYILI KANUN

özel güvenlik haber (ogg haber)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu