5188 ve 4857 sayılı kanunlar

5188 Sayılı Kanun

5188 Sayılı Kanun

Özel güvenlik hizmetleri konusu 5188 sayılı kanun içerisinde ele alınmaktadır. Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun kapsamında güvenlik görevlisi olmak isteyen adaylara ve özel güvenlik personeli istihdam etmek isteyen işverenlere yönelik olarak temel konular ele alınmaktadır. Kanuna göre güvenlik ihtiyacı olan 3.şahıs ya da kurumların Valilik izni ile özel güvenlik personeli istihdam etmesi mümkündür.

5188 sayılı kanun ile özel güvenlik şirketlerine verilecek çalışma izni, özel güvenlik kurslarına katılarak kimlik almış adaylara çalışma izni, özel güvenlik görevlisi personellerinde aranan temel kriterler, personellerin yetki ve görev alanı gibi çeşitli konular ele alınmaktadır.

Kanuna göre özel güvenlik hizmeti valiliklere yapılacak olan müracaatlar sonucunda alınır. Kamu kurum ve kuruluşları ya da şahıslar kendi bünyelerinde özel güvenlik birimi kurarak personel istihdam edebilir. Ancak bu işin külfetli olduğunu düşünenler özel güvenlik şirketleri ile anlaşarak bu hizmeti satın alabilmektedir. Şirketler ile anlaşmak her zaman avantajlı olmaktadır. Şirkette personel sirkülasyonu olduğu için hizmette aksamalar meydana gelmez ve güvenlik zafiyeti yaşanmaz.

5188 sayılı kanun aşağıdaki bölümlerden oluşmaktadır;

  1. Genel Hükümler
  2. Özel Güvenlik Komisyonu ve Görevleri
  3. Özel Güvenlikle İlgili İzinlerin Verilmesi
  4. Ateşli Silahlar
  5. Özel Güvenlik Eğitimi
  6. Denetim
  7. Çeşitli ve Son Hükümler

7 bölümden müteşekkil olan kanunda güvenlik görevlisi istihdamı ve faaliyet izni verilmesi için kurulan özel güvenlik komisyonundan sınavlara, verilen eğitimlerden ateşli silahlara kadar pek çok konuda detaylı bilgi almak mümkündür. Özel güvenlik görevlilerinin üniformalarından görev alanlarına ve hatta yasaklara kadar merak ettiğiniz tüm bilgileri kanunda bulabilirsiniz. Kanun 26 Haziran 2004 yılında 25504 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

Kanunu bilmeniz sınavlarda başarılı olmanıza da yararlı olacaktır. Özel güvenlik görevlileri kolluk kuvvetleri kadar geniş yetkiler ile donatılmasa da Türk Ceza Kanunu ve Medeni Kanun gibi kanunlarımız neticesinde kendilerine çizilmiş olan sınırlar da vardır. Özellikle acil durumlarda yakalama, tutuklama gibi görevleri de bulunur. Kanuna göre güvenlik görevlisi personellerinin bulundukları görev alanı içerisinde kendilerine yüklenen görev ve sorumlulukları yerine getirmesi gerekmektedir. Ayrıca kanuna kapsamında bu görevler ifa edilmediğinde verilecek olan idari cezalardan da söz edilmektedir.

özel güvenlik

özel güvenlik

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu