iskur iş ilanı

Devlet hastane personel alımı şartlar belli olmaya başladı

Devlet hastane personel alımı için birçok işsiz vatandaş beklemeye devam ediyor. Geçtiğimiz dönemlerde sağlık bakanı Fahrettin KOCA ‘nın açıklamaların ardından 10 bin işçi alımı detayları yavaş yavaş belli olmaya başladı. 13.01.2022 tarihinde ise resmi gazetede detaylar belli oldu.

13 Ocak 2022 tarihli resmi gazetede kamu kurum ve kuruluşlarına işçi alınmasında uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönetmelikte değişiklik yapıldı. Yapılan değişiklikle daha önce sınavla alımı yapılan Sağlık Bakanlığı işçi alımında kapsam kura açısından genişledi. Sağlık Bakanlığı bünyesinde birçok branşta olmak üzere 10 bin kadrolu kamu işçisi ataması öncesi sınava tabi tutulmadan kura ile belirlenmesine dair detaylar belli oldu.

Sağlık Bakanlığı işçi alımı yapılacak branşlar

Sağlık Bakanlığı 2022 yılı kapsamında 10 bin kadroya kamu işçisi atamaları;

  • Temizlik personeli,
  • Güvenlik personeli
  • Klinik destek personeli,
  • Bakım onarım hizmetleri,
  • Diğer destek personeli,
  • Aşçı alımı olmak üzere kura ile gerçekleştirilecek.
Devlet hastane personel alımı
Devlet hastane personel alımı

Sağlık İşçisi alımları kurayla olacak

2022 yılında açıklanan 10 bin sağlık işçisi ataması için Sağlık Bakanlığında istihdam edilmek üzere; temizlik hizmetleri, güvenlik ve koruma hizmetleri, bakım ve onarım hizmetleri ile diğer hizmetler için alınacak işçilerin tamamı sınava tabi tutulmaksızın doğrudan noter kurasıyla belirlenecek.

Yedek işçi alımları da kura ile olacak

Yapılan yönetmelik değişikliği ile şartlara ve taleplere uyan tüm başvuru sahipleri arasından asıl personel sayısı kadar da yedek aday doğrudan kura ile belirlenecek. Yedek adaylar da asıl adaylardan gerekli şartları taşımayanların yerine, sırasıyla, aranan şartları haiz yedek adayların ataması yapılacak.

İşte yönetmeliğe eklenen geçici madde!

2022 yılı içerisinde Sağlık Bakanlığında istihdam edilmek üzere temizlik hizmetleri, güvenlik ve koruma hizmetleri, bakım ve onarım hizmetleri ile diğer hizmetler için alınacak işçiler, sınava tabi tutulmaksızın doğrudan noter kurasıyla belirlenebilir.

Bu durumda, öncelikliler de dahil olmak üzere talep şartlarına uygun tüm başvuru sahipleri arasından açık iş sayısı kadar asıl ve asıl sayı kadar da yedek aday doğrudan kurayla belirlenir. Sağlık Bakanlığınca yapılacak değerlendirme neticesinde, asıl adaylardan gerekli şartları taşımayanların yerine sırası ile aranan şartlan haiz yedek adaylar işe alınır.

Kaynak: isilanlarikariyer com

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
error: