Ögg Bilgi

Guvenlik Elemani

Özel güvenlik hizmeti günümüzde en çok ihtiyaç duyulan sektörlerinin başında gelmektedir. Güvenlik zafiyeti sebebi ile olumsuz vakaların yaşanmasının önlenmesini üstlenen guvenlik elemani 5188 sayılı kanun kapsamında kendisine verilen diğer görevleri de icra etmektedir.

Güvenlik görevlisi

personeli görevlendirildiği alanda can ve mal güvenliğini korur. Asıl görevi de zaten budur. Ayrıca güvenlik açığının yaşanması muhtemel durumlarda da gerekli tedbirleri almak asli görevleri arasındadır. Şayet bir guvenlik elemani kendisine çizilen alan içinde asli vazifelerini yerine getirmezse hakkında idari yaptırımlar uygulanır.

Personeller özel sektörde istihdam edilebileceği gibi kamu da istihdam edilebilir. Güvenlik personellerinin çalışma alanları oldukça geniştir. Bu sebeple iş bulma sıkıntısı yaşamazlar. Personel açığı olan noktalar kendi içlerinde bir birim kurarak sizi istihdam etmek isteyebilirler. Ancak bu hizmeti farklı bir şirket aracılığı ile de satın almak isteyebilirler. Bu durum güvenlik personeli temin etmek isteyen şahıs ya da kurumların insiyatifindedir.

Guvenlik elemanı

Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun kapsamında çalışmalarını yürütür.  Ayrıca güvenlik konusunda tüm bilinmeyenler kanunda yer almaktadır. Özel güvenlik personeli istihdam edilmeden evvel valilikten izin almak gerekir. Valilikçe kurulan komisyonlar bu işe onay verirler. Şayet güvenlik görevlisi olmak için gerekli şartları taşıyorsanız istihdam edilirsiniz.

Güvenlik elemanı olabilmek için açılan kurslara katılmalısınız. İki tür güvenlik görevlisi vardır. Silahlı ve silahsız güvenlik görevlisi olarak çalışabilirsiniz. Bunun için uygun olan kurslara katılmalısınız. Kursta özel güvenlik sertifikası aldıktan sonra OGG sınavlarından 60 puan ve üzeri aldığınız taktirde özel güvenlik kimlik kartı sahibi olursunuz.

Kimlik kartınız ile birlikte iş ilanlarına başvuru yapabilirsiniz. Aranan nitelikleri taşıyorsanız işverenler tarafından mülakata çağırılırsınız. Yapılan mülakat sonrası özel sektörde ya da kamuda kadrolu olarak çalışabilirsiniz. Silahlı güvenlik görevlisi personeli maaşları daha fazladır. Özellikle 2019 yılı Ocak ayında TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranları ile birlikte özel güvenlik görevlisi maaşlarında da artış yaşandı.

Kendinize verilen görevleri en iyi şekilde yerine getirerek, acil durumlarda önlem alarak olası sorunların üstesinden gelebilirsiniz. Meslek seçiminin ilgi ve alakanız doğrultusunda olması gerektiğini unutmayınız. Herkes her işi yapamayacağı gibi güvenlik görevlisi de meslek sevgisini beraberinde getirir.

özel güvenlik

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı