Ögg Haber

Güvenlik Görevlisi 2019

Güvenlik Görevlisi

Son yılların en popüler meslekleri arasında güvenlik görevlisi yer alıyor. Kamu sektöründe istihdam edilen güvenlik görevlisi personellerinin de kadroya geçişi ile birlikte meslek daha cazip bir hal almıştır. Güvenlik görevlisi yetiştirmek için her geçen gün yeni kurslar açılmaktadır.

Ülkemizde güvenlik hizmetleri İçişleri Bakanlığı’na bağlı olarak yürütülmektedir. Özel güvenlik personeline kolluk kuvvetleri kadar geniş yetkiler verilmese de onların da 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun kapsamında yetkileri bulunmaktadır. Kendileri için belirlenen görev alanında kanuna uygun olmak şartı ile görevlerini ifa etmeleri zorunludur.

Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur?

Ülkemizde ilgili bakanlık tarafından alınmış faaliyet izni ile bu gün çalışmalarını aktif olarak yürüten pek çok kurs bulunmaktadır. Bu kursların sayısı da her geçen gün artmaktadır. Ülkemizde güvenlik kimliğine sahip olan neredeyse 1 milyon kişi bulunmaktadır. Ancak mesleğin en önemli avantajı istihdam alanlarının yeterince geniş olmasıdır.

Kamu ve özel sektörde faaliyet gösteren aktörlerin hepsinin güvenlik hizmetine ihtiyaçları vardır. 5188 sayılı kanuna göre bu kurum ve kuruluşlar kendi içlerinde güvenlik birimi kurarak ya da dışarıdan personel temin ederek güvenlik hizmetlerini karşılamak durumundadır. Bu da güvenlik personelinin nasıl yetiştirildiği konusunda akıllara pek çok soru getirmektedir.

Güvenlik görevlisi olarak istihdam edilmek isteyen bir şahsın öncelikle faaliyet izni olan kurslara kayıt yaptırması gerekmektedir. Silahlı ya da silahsız özel güvenlik kurslarına katılım sağlayan adaylar 100 saatlik temel eğitimden geçerler. Silahlı özel güvenlik 20 saat de saat bilgisi eğitimi görür. Kurs tamamlandıktan sonra adaylara sertifikaları teslim edilir.

Sertifika sahibi olmak işe başlayacağınız anlamı taşımaz. Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Daire Başkanlığı tarafından yapılan OGG sınavlarına katılım sağlamanız gerekir. Bu sınavlara katılarak 60 puan alan adaylar özel güvenlik randevu alarak kimlik başvurusu yapabilirler. Gerekli evraklar ile birlikte başvuru yapmanızın ardından hakkınızda güvenlik soruşturması başlatılacaktır. Güvenlik soruşturması temiz olanların güvenlik görevlisi olmalarında engel yoktur.

Kimlik kartı sahibi olan adaylar özel ve kamu sektöründe yayınlanan iş ilanlarını takip ederek bu alanlarda istihdam edilebilir. 3 bin TL civarında maaşları ile son zamanların en gözde meslekleri arasında yerini almış ve güvenlik talebi her zaman var alacağı için meslek de geçerliliğini kaybetmeyecektir.

özel güvenlik

özel güvenlik haberleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Content is protected !!
Kapalı
Kapalı

Adblock siteye girişinizi engelliyor

Siteye erişmek için lütfen reklam engelleyici eklentinizi kapatın.