özel güvenlik alımları

Güvenlik Görevlisi Alımı

Güvenlik Görevlisi Alımı

Güvenlik görevlisi mesleği son zamanlarda adeta altını çağını yaşıyor. Güvenlik görevlisi olarak istihdam edilmek isteyenler güvenlik görevlisi alımı ilanları ile ilgileniyor. Özel güvenlik görevlisi mesleğinin en büyük avantajı istihdam alanlarının geniş olması oluyor. Kamuda ve özel sektörde istihdam edilen personelin maaşları da enflasyon oranları iyi iyileşme yaşadı. Hal böyle olunca son yıllarda mesleğe olan talepte de artış gözlemlendi.

Ziraat Bankası’ndan Halkbank’a ve devlet hastanelerine kadar güvenlik görevlileri için pek çok iş imkanı bulunuyor. İş ilanları İşkur ve diğer iş ilanları sitelerinde yayınlanmaktadır. Sizler için bu iş ilanları hakkında detaylı bir araştırma yaptık. İçeriğimizden bilgi alarak güvenlik görevlisi mesleği istihdamına dair pek çok konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Güvenlik Görevlisi İstihdamı

Güvenlik görevlisi personelleri ile ilgili tüm detaylar 5188 sayılı kanun kapsamında düzenlenmektedir. Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun gereğince şahıs, kurum ya da kuruluşların valilik izni dahilinde personel istihdam etmesi gerekir. Güvenlik hizmeti alabilmek için güvenlik şirketlerin belirli bir meblağ dahilinde bu hizmeti satın alarak personel istihdam etmenin yanı sıra kurum ya da kuruluşlar kurmuş oldukları özel güvenlik birimleri ile de personel alabilirler.

Kurum ya da kuruluşların kendi bünyelerinde kurmuş oldukları güvenlik birimi belirli sorumlulukları da beraberinde getirmektedir. Çünkü özel güvenlik personelinin olası iş kazaları ya da tüm özlük haklarından işveren sorumludur. İşveren açısından en avantajlı durum ise güvenlik görevlisi istihdamı yaparken bir güvenlik şirketi ile anlaşmalarıdır. Personeller şirket tarafından istihdam edildiğinde tüm sorumluluk şirkette olur. Ayrıca personelin izinli olması durumunda başka bir personel gönderileceğinden dolayı güvenlik zafiyeti yaşanmaz.

Güvenlik görevlisi personellerinin görevde yükselme gibi durumları da söz konusudur. Yayınlanan ilanlarda güvenlik amiri ve güvenlik müdürü alımı yapılacağı da duyurulmaktadır. Güvenlik görevlisi personeli olarak istihdam edilebileceğiniz gibi yayınlanan ilanlarda aranan kriterleri taşıdığınızı düşünüyorsanız açık olan diğer kadrolara da başvuru yapabilirsiniz.

Güvenlik Görevlisi İş İlanları

Güvenlik görevlisi personelinin çok fazla istihdam alanı bulunmaktadır. Bankalar, özel ya da kamu hastaneleri, alışveriş merkezleri, havaalanları, fabrikalar gibi pek çok noktada güvenlik görevlisi istihdam edilmektedir. İş ilanları ise internet üzerinden yayınlanmaktadır. Özellikle özel sektörde faaliyet gösteren işletmeler İşkur üzerinden yayınlamış oldukları ilanlar ile personel istihdamı yapmaktadır.

Yine iş bulma sitelerinde listelenen pek çok güvenlik görevlisi personeli iş ilanı bulunmaktadır. Bu ilanlar size uygun olanlarına başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca OGG haber portalları üzerinde işverenler tarafında personel açığına dair yayınlanan iş ilanları da bulunmaktadır. İş arıyorsanız bu portallara niteliklerinizi yazarak da işverenler ile iletişime geçebilirsiniz. Özel güvenlik görevlisi olmak son yıllarda avantajlı bir durumdur.

Bankalar ve kamu hastaneleri de özel güvenlik görevlisi alımı yapmaktadır. Özellikle bankalar internet siteleri üzerinde yer alan insan kaynakları duyuruları ile iş başvurusu alacaklarını ilgili kişilere duyurmaktadır. Kamu hastaneleri de yine duyuru yolu ile iş ilanlarını yayınlarlar. Kamuda taşeron işçilerin kadroya girişi ile birlikte meslek cazip bir hal almıştır. Maaşlarda da yaşanan artış mesleğin son yıllarda en çok tercih edilen meslekler arasında girmesini sağlamıştır.

İş İlanlarına Nasıl Ulaşabilirim?

Güvenlik görevlisi personeline dair iş imkanlarına ilk olarak İşkur üzerinden ulaşabilirsiniz. Kamu ve özel sektörde istihdam edilecek personele ait pek çok ilan e-şube üzerinden yayınlanmaktadır. Kullanıcı adı ve şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra bulunduğunuz ili seçerek ve meslek alanına da özel güvenlik görevlisi yazarak aktif olarak ilinizde ya da ilçe tercihinizde yayınlanan ilanlara ulaşabilirsiniz.

Diğer yöntem ise iş ilanı siteleridir. Bu şekilde faaliyet gösteren web sayfalarına firmalar, firma girişi yaparak iş ilanı göndermektedir. Paylaşılan ilanlara online olarak başvuru yapınız. Sisteme özgeçmişinizi kaydettiğinizde işe uygun görülmeniz dahilinde kurum ya da kuruluş tarafından geri dönüş alabilirsiniz.

Yine OGG haber portalları iş arayanlar ile işverenler arasında köprü görevi görmektedir. Haber kategorisindeki iş ilanlarını inceleyerek firmalar ile iletişime geçebilirsiniz. Bu sitelere ilan bırakarak da işverenlerin sizleri keşfetmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca internet üzerinde güvenlik görevlisi alımı ilanlarını detaylı olarak incelemeniz gerekmektedir.

Adalet Bakanlığı gibi bakanlıklarımız bünyelerinde istihdam edilmek üzere personel alımı yapıyor. Kamu sektöründe istihdam edilerek avantajlardan yararlanabilir ve kadrolu kamu çalışanı olabilirsiniz. Bankalar ve havaalanı gibi ulaşım ağlarında hizmet vermek isteyenlerin de yine aynı şekilde internet üzerinden yayınlanmış olan ilanları incelemelerinde yarar bulunmaktadır.

İş ilanlarına ulaştıktan sonra başvuru yapmak için aranan kriterlere uyum sağlamalısınız.

Özel Güvenlik Görevlisi Personelinde Aranan Şartlar

Özel güvenlik alımı

ilanları üzerinde istihdam edilecek personelde aranan temel kriterler bulunmaktadır. Bu kriterler aşağıdaki gibidir;

  • C. vatandaşı olmak
  • 18 yaşını tamamlamış olmak
  • Kamu haklarından yasaklı olmamak
  • Güvenlik kimliği sahibi olmak (süresi dolmuş ise yenilenmeli)
  • Görevini icra etmesine engel bir durum söz konusu olmaması
  • Ağır suçlardan hüküm giymemiş olmak
  • Saha tecrübesi

Adaylarda aranan en önemli kriterler bir tanesi saha tecrübesidir. Çünkü özel güvenlik görevlisi personeli atak ve acil durumlarda çözüm odaklı olmalıdır. İnsan ilişkileri iyi olmalı ve kendisini iyi ifade edebilmelidir. Saha tecrübesi olması olası olaylara karşı hemen güvenlik önlemi alması bakımından önemlidir.

Özel güvenlik görevlisi maaş karşılığında güvenlik hizmeti verir. Özel güvenlik görevlisi alımı yapan işverenler ise mallarını ve canlarını personellerine emanet ederler. Özel güvenlik görevlisi de kendisini çizilen görev tanımı kapsamında üzerine düşen görevi yapmakla yükümlüdür.

Güvenlik görevlisi personelinin görev ve yetkili 5188 sayılı kanuna dayanır. Kendileri polis ya da jandarma kadar geniş yetkili olmasa da can ve mal kaybı yaşanması muhtemel durumlarda kanunlarımızın kendilerine geniş yetkiler verildiği görülmektedir. Güvenlik görevlisi alımı ilanlarında da görev tanımı ifade edilmektedir.

Güvenlik Görevlisi Yasakları

Güvenlik görevlisi alımı yapacak olan kamu kurum ve kuruluşlarda geçerli olan şartlar bulunur. Bu şartları taşıyan personeller istihdam edilirken konulan yasakları çiğneyenlerin de işlerine son verilir. Peki özel güvenlik görevlilerinin yasakları nelerdir, bir de bunları inceleyelim.

Akla gelebilecek ilk soru, özel güvenlik görevlisi personelinin siyasi partilere katılım sağlayıp sağlayamayacağıdır. Özel güvenlik görevlisi personeli memur statüsünde olmadığından dolayı kendilerinin siyasi faaliyetlere katılmalarında herhangi bir sıkıntı yoktur.

Kılık kıyafet ile ilgili düzenlemeler de yine 5188 sayılı kanunda belirtilmiştir. Güvenlik görevlisi alımı ilanlarında da görüldüğü gibi personelin bakımlı olması ve dış görünüşüne önem vermesi gerekmektedir. Üniformaların ütülü ve temiz olması, güvenlik kartlarının da üniforma üzerinde görülecek şekilde yer alması önemlidir. Kadınların hafif makyaj yapmalarında problem yoktur.

Diğer konu da erkeklerin sakal ve bıyık bırakmalarıdır. Bu konuda 5188 sayılı kanunda herhangi bir kısıtlama olmamakla birlikte işvereniniz tarafından hazırlanmış olan iş sözleşmesinde bıyık ve sakal bırakılmasının yasaklandığı şeklinde bir ibare varsa iş akdine uyulması gerekmektedir. Diğer konuda da dövmedir. Personelin dövme yaptırmasında herhangi bir kısıtlama yoktur. İş sözleşmesinde el gibi görünen yerlere dövme yapılmasına ilişkin bir kısıtlama varsa yine iş sözleşmesinin geçerli olduğunu söyleyelim.

Hemen iş ilanlarını inceleyerek başvurunuzu yapabilir ve kısa zaman içerisinde güvenlik görevlisi personeli olarak özel ya da kamu sektöründe istihdam edilebilirsiniz.

özel güvenlik

özel güvenlik haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı