Ögg Bilgiözel güvenlik bilgi sistemi

Güvenlik görevlisi olmak için araştırma…

Güvenlik görevlisi olmak için neler yapmam gerek

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan taşeron işçilerinin kadroya geçmesinin ardından popülerliği artan güvenlik görevlisi olmak için binlerce kişinin başvuru şartlarını ve nasıl güvenlik görevlisi olacağını araştırmaya devam etmekte. Kamu kurum ve kuruluşlarındaki çalışan taşeron işçilerinin kadroya geçmesi ile sektörde çalışmak isteyen ve kamu güvenlik görevlisi iş ilanları ’nı arayanların sayısı 10 binleri aşmakta, çalıştıkları kurumlarda süreklilik ve devletle sözleşme imzalayarak uzun vadeli çalışmak isteyen kişiler İŞKUR üzerinden kamu alımlarını takip ederek güvenlik iş sahibi olmaya çalışmaktadırlar. 5188 sayılı kanun çerçevesinde faaliyet yürüten özel güvenlik görevlileri yetkisizlik ve maaş gibi sorunlardan mustarip oldukları bilinmektedir.

Güvenlik Eğitim Kurumları durmaksızın çalışmakta…

Güvenlik  olmak için bilindiği üzere, Emniyet genel müdürlüğü özel güvenlik şubeninde denetleneyerek, faaliyet yürüten özel güvenlik eğitim merkezlerinde son yıllarda ciddi bir artış olduğu belirtiliyor, Sektörde çalışmak isteyenlerin sayısının günden güne arttığı ve aralıksız eğitim kurumlarında ögg olmak için kurslarının faal olduğunu belirten çok sayıda ögg firması olduğu belirtiliyor. Geçmiş yıllarda özel güvenlik kimlik kart sayısı 1,5 milyon olduğunu özel güvenlik şube yetkilileri tarafından açıklanmıştı, 2019 özel güvenlik kimlik kartı alan sayının ise 2 milyonu geçtiği iddia edilmekte. Yaklaşık 300 bine yakın bir kesimi kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan Özel Güvenlik Görevlisinden oluşmakta iken 500 ile 600 bin kişi ise özel sektör özel güvenlik olarak çalışma hayatını sürdürmektedir.

Güvenlik Görevlisi olmak isteyenlerin sayısı daha fazla…

Güvenlik görevlisi olarak kamu kurum ve kuruluşlarında ve özel sektörde çalışmak isteyenlerinin sayısının daha fazla kitlere ulaştığını ama kırsal kesimlerde işsiz olan kişiler ve adli sorunlardan dolayı alamayan veya almakta tedirgin olanlarının çoğunlukta olduğu belirtiliyor. Kırsal kesimlerde yaşayan ve çalışmayan kişilerin çoğunluğu bulunduğu ildeki güvenlik firmalarında bilgi aldıkları ama işe girememekten korktuklarından dolayı güvenlik kimlik kartına masraf etmekten korktukları belirtilirken. Adli sicil kayıdı ve mahkemesi olanlarında güvenlik kurslarını yoğunlukla arayarak bilgi aldıkları iddia ediliyor.

özel güvenlik haber olarak yazdığımız cogu makale bilgilendirme amacı olarak yazılmaktadır.

özel güvenlik

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu