özel güvenlik bilgi sistemi

Güvenlik Görevlisi Olmak İçin Nereye Başvurulur

Güvenlik Görevlisi Olmak İçin Nereye BaşvurulurÜlkemizde pek çok kişi özel güvenlik görevlisi olarak çeşitli kamu kuruluşlarında ve özel sektörlerde faaliyet gösteren kurumlarda çalışmaktadır. Özel güvenlik görevlisi olarak iş bulma olanağının yeterli düzeyde olması insanları bu mesleği yapma yönünde teşvik etmektedir. Bu sebeple insanlar özel güvenlik görevlisi olmanın şartlarını araştırmakta ve gerekli işlemleri yapmaya çalışmaktadırlar. İnsanların araştırdığı en önemli konu ise güvenlik görevlisi olmak için nereye başvurulur konusudur. Özel güvenlik görevlisi olmak isteyen insanlar bilmelidirler ki bu işi yapabilmek için belirli şartlara uygun olmak gereklidir. Açıklayacağımız bu şartları sağlayan kişiler öncelikle özel güvenlik sertifikasını alabilmek için özel güvenlik kurslarına kayıt yaptırmalıdırlar. Kurs boyunca verilen eğitime düzenli devam etmeli ve kursu başarı ile tamamlamalıdırlar. Kursu başarı ile tamamlayan kursiyerler sertifika sahibi olduktan sonra güvenlik kartı sahibi olabilmek için ÖGG Daire Başkanlığınca yapılan sınava katılmaya hak kazanırlar. Bu sınavdan 60 puan ve üzeri alan kişiler güvenlik kimlik kartı sahibi olarak çalışma imkanına sahip olurlar.

Özel Güvenlik Görevlisi Kursları

özel güvenlik kursları  Ülkemizde her ilde bulunan ve özel işletme olarak faaliyet gösteren bu kursları küçük bir araştırma ile sizlerde ikamet ettiğiniz ilde veya ilçede bulabilirsiniz. Özel güvenlik görevlisi kurslarına kayıt yaptırmak isteyen bireylerin 18 yaşını tamamlamış olmaları gerekmektedir. Yaş şartını taşıyan bireylerin kursa kayıt yaptırabilmeleri için şu koşulları da sağlıyor olmaları gerekir;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • Silahsız güvenlik görevlisi için 18 yaşını tamamlamış olmak
  • Silahlı güvenlik görevlisi için 21 yaşını tamamlamış olmak
  • Silahlı güvenlik görevlisi için lise mezunu, silahsız güvenlik görevlisi için ortaokul mezunu olmak
  • Görevini yapmaya engel olabilecek bir rahatsızlığının bulunmaması
  • Kamu haklarından mahrum bırakılmamış olmak
  • Sicil kaydının temiz olması
  • Yüz kızartıcı suçlardan dolayı ceza alınmamış olunması

Bütün bu şartları sağlayan kişiler özel güvenlik görevlisi kurslarına başvuru yapabilirler. ögg olmak için nereye başvurulur sorusunu da böylelikle açıklamış bulunmaktayız. Silahlı özel güvenlik kursiyerleri 120 saatlik, silahsız özel güvenlik kursiyerleri 100 saatlik eğitimin ardından sertifika almaya hak kazanırlar. Kursiyerler toplam ders saatinin %10 undan fazla devamsızlık yaparlarsa kursla ilişiği kesilir. Sertifika almaya hak kazanan kişiler ise güvenlik kimlik kartını alabilmek için yapılacak sınavları dikkatle takip etmelidirler.

daha fazla bilgi için bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu