Ögg Haber

Güvenlik Görevlisinin Görevleri

Güvenlik Görevlisinin Görevleri

Özel güvenlik görevlisi personeli 3. şahıslara, kurum ya da kuruluşlara güvenlik hizmeti vermektedir. Sınavlara katılarak kimlik belgesi sahibi olan adaylar iş başvurusu yapabilir. Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun kapsamında istihdam edilen personelin görev ve yetkileri belirlenmiştir. Güvenlik görevlisinin görevleri asli olarak asayişi sağlamak olsa da Türk Ceza Kanunu tarafından da acil önlem alınması gereken durumlarda özel yetkiler ile donatıldıkları bilinmektedir.

Özel güvenlik görevlisi personeli elbette ki kolluk kuvvetleri kadar geniş yetkiler ile donatılmamıştır. Ancak kendilerine 5188 sayılı kanun kapsamında verilmiş olan görevler aşağıdaki gibidir;

  • Güvenlik görevlisinin görevleri arasında kollukla olan iletişimi ilk sırada gelmektedir. Görev bölgesinde acil durumların olması ve özel güvenlik görevlisinin bundan haberdar olması üzerine hemen kolluk kuvvetlerine haber vermelidir. Şayet haberdar etme durumu kasıtlı olarak yapılırsa güvenlik görevlisine görevinden uzaklaştırma cezası verilir.
  • Kolluk kuvvetleri ile arasındaki ilişki oldukça önemlidir. Şayet görev alanı dahilinde kolluk kuvvetleri ile arasındaki ilişki zedelenir, hakarete varan cümleler kurulursa özel güvenlik personeli hakkında yasal işlem başlatılır. Ayrıca kolluk kuvvetleri tarafından acil durumlarda kendilerine görev verildiğinde bu görevleri yerine getirmelidir.
  • Görev alanına girilen kişilerin üstlerini arar ve kişileri akıllı kapılardan geçirir.
  • Eşyaların kontrolünü yapar.
  • Gerekli görülmesi durumunda kimlik kontrolleri yapılır.
  • Unutulan ya da emanete bırakılan eşyaların gözetimi sağlanır.
  • Görev alanında aranan ya da suça karışmış kişiler tutuklanır.
  • Yine bu alanda herhangi bir suç işlendiğinde delillerin ortadan kaybolmaması için önlem alınır. Olay yerindeki şüpheli şahısları tutuklar. Bu şahısların tutuklanmasında zor kullanma yetkisi de bulunmaktadır.
  • Güvenlik kameraları ve kayıt cihazlarının çalışıp çalışmadığını kontrol eder.
  • Yangın gibi acil durumlarda konut ve işyerlerine girme hakkı bulunmaktadır.
Güvenlik Görevlisinin Görevleri
Güvenlik Görevlisinin Görevleri

Güvenlik görevlisinin görevleri genel olarak bu şekildedir. Genel itibari ile asayişin sağlanmasından sorumlu olan özel güvenlik görevlileri acil durumda ivedi bir şekilde önlemlerin alınması görevi de önemlidir. Güvenlik açığının yaşanmaması, görev bölgesinde can ve mal kaybı meydana gelmemesi için özel güvenlik görevlileri var güçleri ile çalışmaktadır.

özel güvenlik

özel güvenlik haber

Etiketler

Ahmet Çelik

2010 yılından itibari ile özel güvenlik haberleri sitesinde editörlük yapmaktayım

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Content is protected !!
Kapalı
Kapalı

Adblock siteye girişinizi engelliyor

Siteye erişmek için lütfen reklam engelleyici eklentinizi kapatın.