Ögg Bilgi

Guvenlik İs İlanlari

Guvenlik İs İlanlari

Özel güvenlik görevlisi kimlik belgesine sahip olanlar kamu ya da özel sektörde istihdam edilebiliyor. Çalışma hayatına katılmak isteyen adayların kimliklerini aldıktan sonra guvenlik is ilanlari incelemesi yaparak niteliklerine uygun işlere başvuru yapmaları gerekiyor. Peki bu ilanlara nasıl ulaşacağız? İşverenlerin aradıkları kriterler nelerdir? gibi merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını içeriğimizde bulabilirsiniz.

İş İlanlarına Nasıl Ulaşılır?

Güvenlik görevlisi iş ilanlarına ulaşmak için pek çok kanalın varlığından söz etmek mümkündür. Kurslara katılarak sertifika sahibi olan, daha sonra da sınavlara katılarak özel güvenlik görevlisi kimlik belgesine sahip olan adaylar pek çok yöntem ile iş ilanlarına ulaşabilir. Bu yöntemlerden ilki İŞKUR’dur. İŞKUR ülke genelinde işveren ile iş arayan arasında köprü görevi görmektedir. Burada yer alan guvenlik is ilanlari ulaşımı sağlamak için öncelikle İŞKUR üyesi olmalısınız.

Üye olduktan sonra e-şubeye kullanıcı adınız ve şifreniz ile giriş yapabilirsiniz. İş ilanlarına başvuru yapabilmek için iş arama durumunuzun aktif olması gerekmektedir. Kişisel bilgilerinizin tamamını doldurduğunuzda iş arama durumunu aktif yapabilirsiniz. Ayrıca İŞKUR İl Müdürlükleri tarafından size atanan danışman eşliğinde iş ilanlarını inceleyebilirsiniz.

E-şube üzerinden iş ilanlarına ulaşmak olukça kolaydır. Önünüze çıkan tablodan ikamet ettiğiniz ile tercih ettikten sonra meslek kısmına özel güvenlik görevlisi yazmanız gerekir. İş ilanlarını ara butonuna basmanızın ardından aktif olan iş ilanları listelenir. Bu ilanlardan size uygun olanlarına başvuru yapabilirsiniz.

İş ilanlarına ulaşmanın diğer yolu da iş ilan siteleridir. Ülkemizde bu amaçla kurulmuş olan pek çok web sitesi bulunmaktadır. Yine il ve meslek seçimi yaparak bu ilanları görüntüleyebilirsiniz. İlanlara başvuru yapmadan evvel aranan özelliklere ve iş tanımına dikkat ediniz. Çalışma saatleri, maaş, sigorta, yemek, servis vb. bilgilendirmeleri iş ilanlarında mevcuttur. Online olarak bu ilanlara başvurabilirsiniz.

Bazı işverenler mail adreslerini bırakarak başvuru sonrası kendilerine özgeçmişinizi mail atmanızı isteyebilirler. Niteliklere uygun olduğunuzu düşünüyorsanız hemen başvurularını yapabilirsiniz. Diğer iş bulma yöntemi ise OGG haber siteleridir. Bu siteler hem iş arayanlara hem de iş verenlere yarar sağlar. İşverenler buradan iş ilanları yayınlayabildikleri gibi iş arayan şahıslara da tecrübelerini, sertifika ve katılım belgesi vb. bilgileri buradan paylaşabilir. Bu siteler de yine işveren ile iş arayan arasında bağlantı kurmak için kullanılmaktadır.

Guvenlik is ilanlari

güvenlik şirketleri üzerinden de yayınlanıyor olabilir. Ülkemizde İçişleri Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösteren pek çok pek çok şirket bulunmaktadır. 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun kapsamında özel güvenlik görevlisi personel istihdamı yapacak olan işverenler kendi bünyelerine personel alabileceği gibi bu hizmeti şirket vasıtası ile satın alma hakları da mevcuttur.

Özel güvenlik görevlisi şirketleri de yayınladıkları ilanlar ile belirli sayıda personel alırlar. Şirkete bağlı olarak farklı bir kurum ya da kuruluşta çalışırsınız. Özlük haklarınızdan şirket sorumludur. Ayrıca izinli olduğunuz durumlarda da yerinize farklı bir çalışma arkadaşı bakacağından işveren de güvenlik zafiyeti yaşamamış olur. Özel sektörde bu şekilde istihdam edilebilirsiniz. Ayrıca kamu sektörünün avantajlarından yararlanmak isteyenler de yine internet üzerinde kamu sektörü özel güvenlik iş ilanları incelemeleri yapabilir.

Zaman zaman bakanlıklar güvenlik görevlisi personeli alımı yapmaktadır. Milli Eğitim Müdürlüğü, Adalet Bakanlığı vb. bakanlıklar yayınlamış oldukları ilanlar ile binlerce özel güvenlik görevlisi alacaklarını duyurmaktadır. Bu ilanlara da başvuru yapabilirsiniz. Özellikle kamu sektöründe çalışmak için binlerce kişi can atıyor. Kadroya geçiş olayı ile birlikte maaşlarda yaşanan iyileşmeler mesleği daha cazip hale getiriyor. Peki işverenlerin işe alım konusunda aradığı nitelikler nelerdir? Bunlara göz atalım.

Güvenlik Görevlisi Olmak İçin Gerekli Şartlar

Güvenlik görevlisi iş ilanlarına başvuru yapabilmek için bazı niteliklerin taşınması gerekiyor. Genel olarak bir özel güvenlik görevlisinde bulunması gereken özellikleri şu şekilde ifade edebiliriz;

  • TC. vatandaşı olmak
  • 18 yaşını tamamlamış olmak
  • En az ortaokul mezunu olmak
  • Görevini ifa etmesine engel bir durum almamak
  • Almış olduğu sağlık raporunda özel güvenlik görevlisi olur ibaresinin bulunması
  • Özel güvenlik görevlisi kimlik sahibi olmak
  • Kurslara katılarak sertifika almış olmak
  • Kamu haklarından yasaklı olmamak
  • Ağır suçlardan dolayı hüküm giymemiş olmak

Bu şartlar her güvenlik görevlisinde aranan temel niteliklerdendir. Ancak işverenler tarafından yaş, eğitim durumu, boy ve cinsiyet gibi farklı talepler ile iş ilanları yayınlanabilir. Guvenlik is ilanlari başvurusu yapmadan bu nitelikleri de okuyunuz. Ayrıca işverenler tarafından en önem verilen konulardan bir diğeri de tecrübedir.

Özel güvenlik mesleği kolay olarak görülse de aslında en zor mesleklerden bir tanesidir. Çünkü acil durumlar için güvenlik önlemi almak ve sorunlara ivedi bir şekilde çözüm bulmak gerekir. Güvenlik görevlisi personelinin saha tecrübesi olması bu anlamda önemlidir. İşverenler bay-bayan personel tercihinde bulunurlar.

Özel Güvenlik Çalışma Saatleri ve Maaşlar

Ayrıca her işverenin personellerine sunduğu imkanlar da farklılık gösterir. Guvenlik is ilanlari listelerken maaş durumu ve çalışma koşullarını da dikkate almanız gerekir. Özel güvenlik personelleri vardiyalı olarak istihdam edilebileceği gibi 8-5’de çalışabilir. Bu tamamen çalışılan kurum ve kuruluş ile ilgilidir. Resmi kurumlarda çalışma saatleri memurlar gibi olmakla birlikte vardiya sistemi genellikle özel sektör için geçerlidir.

Ancak kamuda da vardiyalı sistem olduğu görülebilir. Örneğin devlet hastaneleri acil bölümlerinde nöbetleşe bir sistem uygulanır. Bu sebeple mesleği tercih edecek olanların uzun ve yorucu çalışma saatlerini de göze almaları gerekmektedir.

Merak edilen konulardan bir diğeri de maaştır. Özel sektör ve kamuda çalışanların maaşları daha evvel asgari ücret seviyelerindeydi. Ancak 2019 yılında Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre enflasyon oranlarının artışı maaşlara da yansıdı. Geçtiğimiz yıl kamu sektöründe yaşanan kadroya geçiş olayı da maaşların iyileştirilmesine yardımcı oldu. Bu gün kamuda çalışanların maaşları 3 bin TL civarındadır. Ayrıca yılın belirli aylarında ikramiye de alırlar.

Özel sektör maaşları da asgari ücretin üzerindedir. Silahlı güvenlik görevlisi personeli silahsız güvenlik görevlisine göre daha fazla maaş almaktadır. Her iki sektör de değerlendirildiğinde maaş durumu ve çalışma koşulları oldukça uygundur. Ayrıca meslek gelecek vaat etmesi ve güvenlik ihtiyacının sürekli olarak var olması sebebi ile istihdamı zorunlu hale getirmektedir.

Guvenlik is ilanlari başvurusu yaparak siz de kamu ve özel sektörde istihdam edilebilirsiniz. Kendinize verilen görevleri en iyi şekilde yapmanız dahilinde görevde yükselmeniz de mümkündür. Güvenlik artık her kurum ve kuruluşun ihtiyacıdır. İşletmeler ya da resmi kurumlar kendi bünyelerinde bir güvenlik birimi kurarak sizi işe alabilirler. Bu durumda direkt olarak kurum ve kuruluşa bağlı olarak çalışırsınız.

Ancak güvenlik şirketinde çalışmanız dahilinde şirketin anlaşmalı olduğu işletmelere giderek güvenlik hizmeti verirsiniz. Güvenlik personeli pek çok yönden avantajlıdır. Çünkü yemek, servis gibi konularda da iş verenler tarafından kendilerine geniş imkanlar sunulmuştur. İnternet üzerinden mevcut ilanları inceleyerek başvurularınızı yapabilirsiniz. Ayrıca iş başvurusu yaparken özel güvenlik kimlik kartınızın geçerlilik tarihini kontrol ediniz. Süre kısaldı ise kurslara ve kimlik yenileme sınavlarına katılım sağlamanız gerekmektedir.

özel güvenlik

özel güvenlik 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı