Güvenlik İş

Güvenlik is Sendikası

Güvenlik is Sendikası
Güvenlik is Sendikası

Güvenlik is Sendikası2011 yılında Bolat Ankaralı tarafından bağımsız şekilde kurularak özel güvenlik görevlilerine hizmet için kuruldu. Bir süre sonra Türk iş konfederasyonu ‘na bağlanan sendika,  Bolat Ankaralı döneminde popülerliğine devam etti, belli bir süre sonra eski genel başkan hakkında kumpas iddiaları ile 2.ci olağan kongre yaşadığı bilinmektedir. Bu kongrede genel başkanlık koltuğuna çok az bir fark ile oturan Ömer çağırıcı belli bir süre başkanlık yaptıktan sonra.

Çeşitli iddialar sonucunda günümüze kadar gelen savcılık mahkeme aşmaları başladığı bilinmekte. Gerek çağırıcı gerekse sendikaya çeşitli davalar açıldı ve en son olarak ise güvenlik iş sendikasına naylon fatura ’dan dolayı suç duyurusunda bulunuldu. Sendikanın eski yönetiminde olan hasan çiydem sendikaya kayyum istemli dava açtığı ve yerel mahkemede acılan davaya ret verilmesi ile, hasan çiydem ’in itirazı sonucu bam (bölge idare mahkemesi) mahkemeye taşındı, bam mahkemesi ise hasan çiydemin açmış olduğu davayı kabul ederek güvenlik iş sendikası kayyum öngördü. Sendika2nın şu anki yönetimi karara itiraz ederek üst mahkemeye taşıdı ve kısa süre içerisinde kararın gelmesi beklenmekte.  

Güvenlik is sendikası Kadro

2011 yılında kurulan güvenlik iş sendikası, kurulduğu yıl itibari ile kamu kurum ve kuruluşunda çalışan özel güvenlik görevlileri taşeron firmalar üzerinde çalışma yürütmekteydi. Cumhurbaşkanının kamuda çalışan taşeron işçilerine kadro müjdesi vermesinde, Hükümete yakın olarak bilinen hak iş konfederasyonun olduğu iddia ediliyor. Hak iş konfederasyonu başkanı Mahmut Arslan sıkça Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birebir görüşme sağlayarak işçilerin taşeron firmalarda yaşadığı sorunları dile getirerek, kamuda çalışan taşeron işçileri ’nin kadroya sürecine ön ayak olduğu iddia edilmekte.

Güvenlik iş Sendikası kayyum

Sendikanın kurucuları arasında olan hasan çiydem ‘in sendikaya açmış olduğu kayyum istemli dava sonucu bölge idare mahkemesinin vermiş olduğu kayyum kararı, sendikanın itirazı sonucu üst mahkemeye taşındığı bilinmektedir. Sendika yönetimine göre kayyum kararının yanlış olduğu ve üst mahkemede ret geleceği beklentisi olsada. Sendikaya muhalefet kesim ise çok kısa süre içerisinde kayyum kararının onaylanarak geleceği görüşünde. Muhalefet kesimden sendikanın yönetimine açmış oldukları naylon faturadan dolayı suç duyurusu olduğu ve kayyum kararı sonrası tekrar aday bile olamayabilecekleri bile iddia ediliyor.

Güvenlik is Sendikası
Güvenlik is Sendikası

GÜVENLİK-iş Sendikası Antalya

Güvenlik iş sendikası temsilcileri ve bölge başkanlarının arasında en çok şikayet edilen bölge ise güvenlik-iş sendikası antalya olduğu iddia ediliyor. Bilindiği üzere Antalya da bir güvenlik görevlisinin amirinden darp ve hakaret videoları yerel basına düşmesi sonucu sektör içerisinde tepkiler çığ gibi büyümüştü. Şiddet ve hakarete maruz kalan özel güvenlik görevlisinin, paylaşımında ise güvenlik iş sendikası antalya sorumlusu ile görüştüğünü ama bir faydasının olmadığını dile getirmişti.

Güven-iş Sendikası hangi konfederasyona bağlı

Özel güvenlik haber sitemize en çok gelen sorulardan bir tanesi ise güven-iş sendikası hangi konfederasyona bağlı olduğu hakkında bilgi sahibi olmak istemektedirler. Sektör içerisinde çalışan güvenlik görevlileri sendika konusunda en çok karıştırdıkları konunun başında güvenlik iş sendikası ile güven iş sendikası olduğu görülmektedir. Güvenlik iş sendikası Türk-iş konfederasyonuna bağlı olurken. Güven iş sendikası bağımsız olarak kurulan bir sendikadır. Güven iş sendikasının genel başkanı Tuncay şaş ‘tır.

Özel Güvenlik Sendikası faydaları

Bilindiği üzere sendikaların kurulma amacı, işçilerin daha özgür, daha rahat çalışma hayatı sürdürmelerine destek sağlamaktır. Bir deyişle İşçi ile işveren arasındaki sorunu çözmekle yükümlü sivil toplum kuruluşlarıdır. Ülkemizde son dönemlerde özel güvenlik sendikalar aktif şekilde çalışamadığı gözlemlense de asıl kuruluş nedenleri işçi haklarını savunmak olarak bilinir. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan işçilerin sürekli işçi pozisyonuna geçtikten sonra sendikalara olan güvenin tamamen bittiği iddia ediliyor. Güvenlik iş sendikası ise sonra dönemlerde hakkında çıkan konulardan dolayı üye kaybettiği bunun ise diğer sendikalara yaradığı iddia ediliyor.

HAK-iş Güvenlik Sendikası

Hak iş konfederasyonunun ilk özel güvenlik sendikası olarak öz iş sendikası olduğu bilinmektedir. Türkiye ‘nin ilk özel güvenlik sendikası olan öz iş, uzun bir süre hak iş konfederasyonu bünyesinde faaliyetlerine devam ettiği bilinmektedir. Konfederasyon başkanı ile Sedat sevinç ‘in arasının açılması ile sendikadan ihraç edildiği bilinmektedir. HAK-iş Güvenlik Sendikası olarak alternatifi ise özgüven sen oldu ve şu anda hak iş konfederasyonunda aktif faaliyet yürüten güvenlik sendikası öz güven sen ‘dir.

Güvenlik is Sendikası
Güvenlik is Sendikası

özel güvenlik facebook sayfasından bizi takip edebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu