özel güvenlik sınavı

Güvenlik Kartı

güvenlik kartı

Ülkemizde özel güvenlik olabilmek için ve istihdam edilebilmek için güvenlik kartı sahibi olmanız gerekmektedir. Bu kartı alabilmek için ise emek isteyen zorlu bir süreçten geçmeniz gerekmektedir. Daha sonra özel güvenlik olmaya hak kazandığınızda kamu kurumlarında ya da özel sektörlerde rahatlıkla iş bulabilir ve çalışabilirsiniz. Silahlı özel güvenlik görevlisi ve silahsız özel güvenlik görevlisi olabilmeniz mümkündür. Ancak silahlı özel güvenlik görevlisi olabilmenin şartları ve eğitim süreçleri daha farklıdır.

Özel güvenlik olmak isteyen kişiler öncelikle ülkemizde özel güvenlik görevlisi sertifikasını veren kurslara kayıt yaptırmalı ve bu kursları başarı ile bitirmelidirler.

Özel Güvenlik Görevlisi Kursları

Ülkemizde bu tür eğitim veren kurslardan binlerce vardır. Bu zamana kadar milyonlarca kursiyere sertifika veren bu kurslardan herhangi birini tercih edebilirsiniz. Yaşadığınız ilde bile araştırmanız durumunda birden fazla olduğunu görmeniz pek mümkündür. Ancak güvenlik kartı sahibi olabilmek amacıyla kurslara katılabilmeniz için belirli şartları taşımanız gerekmektedir. Bu şartlar şöyledir;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekmektedir.
  • Silahlı özel güvenlik görevlisi sertifikası için 21 yaşını tamamlamış olmak gerekmektedir.
  • Silahsız özel güvenlik görevlisi sertifikası için 18 yaşını tamamlamış olmak gerekmektedir.
  • Silahlı özel güvenlik görevlisi sertifikası için lise mezunu olmalısınız.
  • Silahsız özel güvenlik görevlisi sertifikası için ortaokul mezunu olmanız yeterlidir.
  • Kamu haklarınızdan yoksun bırakılmamış olmanız şarttır.
  • Görevinizi yapmaya engel teşkil edecek fiziki ve akli engellerinizin bulunmaması gerekir.
  • Silahlı özel güvenlik görevlisi olabileceğinizi gösteren sağlık raporunuzun bulunması gerekir.

Bütün bu şartları

sağladığınızda kursa kaydınız gerçekleştirilir. Toplamda 100 saatlik eğitim verilir. Silahlı özel güvenlik olmak isteyen adaylara 20 saatlik silah eğitimi ayrıca verilir. Bütün bu eğitim süresi boyunca toplam devamsızlığı 10 saati aşan kursiyerlerin kursla ilişiği kesilir. Kursu başarı ile tamamlayan kişiler sertifika almaya hak kazanır.

Sertifika sahibi kişiler güvenlik kartı sahibi olabilmek için ÖGG Dairesi Başkanlığınca düzenlenen sınavlara katılma hakkına sahip olurlar. Bu sınavdan 60 puan ve üzeri alan kişiler güvenlik kartlarını almaya hak kazanırlar. Bu kartı aldıktan sonra özel güvenlik görevlisi olarak açılan ilanlara başvurabilir ve gerekli koşulları sağladığınızda çalışma fırsatını bulabilirsiniz.

özel güvenlik haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
error:

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün