Ögg Bilgi

Güvenlik Kartı

Güvenlik Kartı

Özel güvenlik görevlisi istihdamı yapacak şahıs, kurum ya da kuruluşlar adaylardan güvenlik kartı talebinde bulunmaktadır. Güvenlik görevlisi kimlik kartına sahip olmak için belirli aşamalardan geçmek gerekmektedir. Bu karta sahip olan adaylar kamu ya da özel sektörde çalışma imkanı yakalar.

Güvenlik Kartı Almak İçin Uygulanması Gereken Adımlar

ÖGG kartı sahibi olmak istiyorsanız ilk olarak bir ögg kursuna kayıt olmanız gerekecektir. Silahlı ya da silahsız güvenlik kurslara hem ilde mevcuttur. Bu kurslar İçişleri Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet göstermektedir. Kurslara katılım sağlayarak yüz saatlik temel eğitimden geçersiniz.

Kurslara katıldıktan sonra kurum tarafından onaylanmış olan güvenlik sertifikası sahibi olursunuz. Sertifika kurs sonrası katılımcılara verilir. Ancak güvenlik görevlisi olarak istihdam edilmek isteyen adaylar için yeterli bir belge değildir.

Sertifikası olan adaylar sınavlara katılım hakkı kazanır. Emniyet Genel Müdürlüğü Ögg Daire Başkanlığı tarafından yapılan sınavlara katılarak 60 puan alan adaylar güvenlik kartı sahibi olabilir. Sınavdan 60 puan ve üzerinde alan adaylar kart sahibi olmak için başvuru yapmalıdır. Yeni kimlik müracaatları Emniyet Genel Müdürlüğü randevu sistemi üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Güvenlik kartı için randevu aldıktan sonra randevu gününüzde başvurunuzu yapabilirsiniz. Basılan kimliğiniz kısa zaman sonra ikamet adresinize kargo yolu ile gönderilecektir. Kimlik kartınıza kavuştuktan sonra özel güvenlik haber portallarından ve iş arama sayfaları üzerinden yayınlanan ilanlara ulaşabilirsiniz. Özellikle kamuda kadroya geçiş ve özel güvenlik maaşlarında yaşanan artış ile mesleğe olan talep de doruk noktasına ulaşmıştır.

Kimlik  alacak adayların gerekli belgeleri tesliminden sonra güvenlik soruşturması başlatılacaktır. Ayrıca istihdam edildikten sonra  kartı üniforma üzerinde herkes tarafından görünecek bir yere takılmalıdır. Güvenlik görevlileri 5188 sayılı kanun kapsamında kimlikleri ile kendilerine verilen görev ve yetkileri kullanmaktadır.

Güvenlik kartı

olan personel kendilerine çizilen alan içerisinde görevlerini yerine getirmek zorundadır. Kolluk kuvvetleri kadar geniş yetki alanları olmayan özel güvenlik görevlisi personelleri acil durumlarda geniş yetkiler ile donatılırlar. Türk Ceza Kanunu ve Türk Medeni Kanunu kapsamında kişilerin can ve mal güvenliklerinin korunması amacı ile tutuklama, sorgu vb. yetkileri de vardır.

özel güvenlik

ögg haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı