özel güvenlik bilgi sistemi

Güvenlik kimlik kartı alma

Güvenlik kimlik kartı almaÖzel güvenlik görevlisi olarak görev yapmak isteyen binlerce vatandaşın merak ettiği bir konu da güvenlik kimlik kartı alma konusudur. Özel güvenlik görevlisi olarak görev yapmak isteyen bir vatandaş öncelikle özel güvenlik görevlisi kurslarına kayıt olarak kursu başarı ile bitirmelidir. Kurs sonrasında kursiyere özel güvenlik görevlisi sertifikası verilir. Kursa katılım için gereken katılım şartları ise şöyledir;
  • Silahlı özel güvenlik eğitimi için 21 yaşını tamamlamış ve lise mezunu olunmalıdır.
  • Silahsız özel güvenlik eğitimi için 18 yaşını tamamlamış ve ortaokul mezunu olunmalıdır.
  • Kişinin görevini yapmasına engel teşkil edecek fiziki ve akli herhangi bir rahatsızlığı bulunmamalıdır.
  • Sicil kaydı temiz olmalıdır.
  • Yüz kızartıcı suçlardan hüküm giymemiş olmalıdır.
  • Kişi kamu haklarından mahrum bırakılmış olmamalıdır.
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalıdır.

Bütün bu şartları taşıdığınızda güvenlik kimlik kartı alma aşamasından önce tamamlanması gereken kursa başvurunuzu yapabilirsiniz. Kurs süresi boyunca izin verilen süreden fazla devamsızlık yapmadan eğitimlerinize devam etmeniz gerekir. Silahlı güvenlik görevlisi olmak isteyen kursiyerlere silah eğitimi de verilir. Kursu başarı ile bitirmeniz durumunda sizlere sertifika verilir.

Özel Güvenlik Görevlisi Kursu Sonrası Yapılacaklar

Özel güvenlik görevlisi olarak çalışmak isteyen her bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bu kurslara katılmak ve başarı bir şekilde kursu bitirmek zorundadır. Kurs sonrasında sizlere verilen sertifika sayesinde ÖGG Daire Başkanlığı tarafından yapılan sınavlara girmeye hak kazanmış olursunuz. Başkanlık tarafından bu sınavlar yılda 6 kez yapılır. Bu sınavdan 60 puan ve üzeri alan kişiler güvenlik kimlik kartı alma işlemlerine devam etmeye hak kazanırlar. İlinizde bulunan Özel Güvenlik Dairesi Başkanlığına randevu alarak müracaat etmeniz durumunda sizden belirli bir miktar harç ücretini yatırmanız istenir. Yatırdığınız harç sonrası güvenlik kartınızı alabilirsiniz. Özel Güvenlik Dairesi Başkanlığınca yapılan sınavda başarılı olamayan adayların takip eden 4 sınava daha girmeye hakkı vardır. Girmek istediği her bir sınav için ayrı ayrı sınav ücretini ödemek zorundadır. Sınavda başarılı olduğunda ise belirttiğimiz gibi harç ücretini ödeyerek kimlik kartını alabilir.

Özel güvenlik görevlisi olarak çalışmaya başlayan kişilerin kimlik kartlarının belirli bir süreye kadar geçerliliği vardır. Bu geçerliliği olan süre dolmadan 6 ay önce tekrar kurslara yenileme başvurusu yaparak kimliklerini yenilemek zorundadırlar.

 

daha fazla bilgi için bizi sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu