Ögg Bilgi

güvenlik kimlik kartı nasıl alınır

güvenlik kimlik kartı nasıl alınır

Bir kişinin ya da kurumun güvenliğinden sorumlu olarak çalışan özel güvenlik görevlileri birçok farklı alanda iş imkanına sahiptir. Kamu kurumlarında çalışabilecekleri gibi özel şirketlerde de çalışabilmektedirler. Bu açıdan birçok vatandaş nasıl özel güvenlik görevlisi olurum diye araştırmalar yapmaktadır. Öncelikle yapılması gereken işlem onaylı özel güvenlik kurslara kayıt olmaktır. Bu kurslardan sertifika alınabilmesi sonucunda güvenlik kartı alma hakkı kazanırsınız.

Kurslarda başarılı olan adaylara özel güvenlik sertifikası verilmektedir. Ancak bu sertifika özel güvenlik kimlik sahibi olmaya yetmeyecektir. Bunun için ayrıca Özel Güvenlik Dairesi Başkanlığının yaptığı sınava girerek başarılı olmak zorundasınız. Yapılan bu sınavdan 60 puan ve üzeri alan kişiler özel güvenlik kimlik kartı almaya hak kazanırlar. Hak ettiğiniz kimlik kartını almak için ise ilinizde bulunan özel güvenlik daire başkanlığından randevu alarak, sizden istenen evrakları teslim etmeniz gerekmektedir.

Özel Güvenlik Kursları

Güvenlik görevlisi olarak çalışmak isteyen ve bu isteği doğrultusunda güvenlik kartı alma araştırmaları yapan kişilerin karşılarına bu kurslar çıkmaktadır. Gerçekten de özel güvenlik olmak isteyen kişilerin bu kurslarda eğitim görmesi mecburidir. Aslında kursların amacı başkanlık tarafından yapılacak sınavlara kalifiye eleman yetiştirmektir. Yani bu kurslarda eğitim gören kişiler direkt olarak özel güvenlik olarak çalışamamaktadırlar. Bu kurslara katılım için ise belli koşulları yerine getiriyor olmanız gerekir. Koşullar ise şöyledir;

  • Silahlı güvenlik için 21, silahsız güvenlik için 18 yaşın tamamlanmış olması,
  • Silahlı güvenlik için en az lise, silahsız güvenlik için en az ortaokul mezunu olunması,
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması,
  • Güvenlik görevlisi olarak çalışmanıza bir engelinizin olmadığını gösterir sağlık raporunuzun bulunması,
  • Sicil kaydınızın temiz olması,
  • Kamu haklarınızın elinizden alınmamış olması güvenlik kartı alma yolunda kurslara başvurabilmeniz için gereken koşullardır.

Bu şartları taşıyan bireylerin kursa kayıtları yapılır. Kişilerin kursu başarı ile bitirmesi amaçlanır. Ancak kursiyerler izin verilen süreler haricinde eğitimlerine devamsızlık yapmamalıdırlar. Aksi halde kursla ilişikleri kesilir. Kurs eğitimi sırasında silahlı özel güvenlik olmak isteyen kişilere ayrıca 20 saatlik silah eğitimi verilir. Kursu başarı ile tamamlayan kişiler sertifika sahibi olurlar. Başkanlığın yapacağı sınava katılır ve kimlik kartı almaya hak kazanırlar.

 

güvenlik kimlik kartı nasıl alınır
güvenlik kimlik kartı nasıl alınır

özel güvenlik facebook sayfasından bizi takip edebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu