Ögg Bilgi

Güvenlik Kurs Ücretleri

Güvenlik Kurs Ücretleri

Özel güvenlik görevlisi mesleğine sahip olmak isteyen adayların kurslara katılım sağlaması gerekmektedir. Kurslarda ilgili eğitimleri alan adaylar yapılan ÖGG sınavları sonrası özel güvenlik kimlik kartı sahibi olmakta, özel ve kamu sektöründe istihdam edilmektedir.

Ülkemizde pek çok özel güvenlik kursu bulunmaktadır. Bu kurslara katılım sağlamadan evvel ciddi bir araştırma yapmanız gerekmektedir. Güvenlik kurs ücretleri incelemesi kadar kursta aranan diğer kriterler de önemlidir. Özellikle kursun İçişleri Bakanlığı izni ile çalışmalarda bulunduğuna dikkat etmelisiniz.

Kursların ders programlarını incelemeli, sabah ya da akşam derslerinden hangisine katılım sağlayacağınıza karar vermelisiniz. Ayrıca sertifikanızı silahlı mı silahsız mı alacağınız da önemli bir konudur. Çünkü görülen eğitimler birbirinden farklıdır.

Özel Güvenlik Kurs Ücretlerinin Belirleyici Unsurları

Güvenlik kurs ücretleri için net bir rakam belirtmek doğru değildir. Çükü kurslar serbest piyasa ekonomisine bağlı olarak faaliyet gösterirler. Arz ve talep ilişkisi doğrultusunda fiyatlar değişmektedir. Ülkemizin her ilinde karşımıza çıkan özel güvenlik kurslarının fiyatlarının belirlenmesinde pek çok unsur bulunmaktadır.

Enflasyona göre fiyatlar farklılık arz edebileceği gibi bulunmuş olduğunuz şehir de güvenlik kurs ücretleri belirleyici unsurları arasında yerini almaktadır. Çünkü küçük şehirlerimizde kurslara katılacak olan kursiyer sayısı az ve rekabet olmadığından dolayı fiyatlar bir hayli yüksektir. Büyük şehirlerimizde kursiyer sayısı fazla olmasına karşın kurs sayısı da fazladır. Bu sebeple bir rekabet ortamı oluşmakta ve fiyatlar düşük seviyede kalmaktadır.

Örneğin

İstanbul ile Afyon arasında kurs ücreti bakımından ciddi farklılıklar vardır. Afyon İstanbul’a göre daha küçük bir ilimizdir. Kurs sayısı daha azdır. Bu sebeple fiyatlar daha pahalıdır. Kursun fiyatı ne olursa olsun bu bir kalite işareti değildir. Güvenlik kurs ücretleri hakkında bilgi aldıktan sonra muhakkak kursun ve verilen eğitimin kalitesi ile ilgili gerekli araştırmaları da yapmanız gerekir.

Kurslara katılım sağladıktan sonra kurs bitiminde adaylara güvenlik sertifikası verilmektedir. Sertifika sahibi olan adaylar daha sonra yapılacak ÖGG sınavlarına katılım sağlayacaktır. Sınavlarda başarılı olan adaylar kimlik kartı sahibi olarak kamu ve özel sektörde istihdam edilebilir. Kursa yazılmadan evvel piyasa araştırması yapmanız tavsiyemizdir.

özel güvenlik

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı