özel güvenlik sınavı

Güvenlik Sertifika Alma

Güvenlik Sertifika Alma

İş ilan sayfalarına göz atıyorsanız silahlı ya da silahsız özel güvenlik görevlisi personellerinin çeşitli alanlarda istihdam edildiğini görmüşsünüzdür. Bu sayfalarda listelenen iş ilanlarının birçoğunu özel güvenlik görevlisi mesleği oluşturmaktadır. 5188 sayılı Güvenlik Hizmetlerinin Yerine Getirilmesine Dair Kanun ile güvenlik ihtiyacı olan işletmeler için sunulan iki yol bulunmaktadır.

Güvenlik ihtiyacı olan şirket ya da kurumlar ya kendi bünyelerinde bir birim kurmalı ya da şirketler aracılığı ile personel hizmeti satın almalıdır. Hal böyle olunca iş imkanları da genişledi. Adaylar güvenlik sertifikası alma aşamalarını merak ediyor.

Sertifika alabilmek için ikametgah illerinde bulunan ve İçişleri Bakanlığı faaliyet izni ile çalışmalarını sürdüren kurslara katılım sağlamalısınız. Adaylar gördükleri eğitim sürecinden sonra güvenlik sertifikası alma hakkı elde ederler. Sertifika güvenlik görevlisi almak için temel şarttır fakat tek şart değildir.

Adayların sertifika alabilmek için yerine getirmeleri gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar;

  • C. vatandaşı olmak
  • 18 yaşını tamamlamış olmak
  • Ortaokul mezunu olmak
  • Kurslarda görülen eğitimlerin %90’ına katılmış olmak
  • Kamu haklarından yasaklı olmamak
  • Ağır suçlardan hüküm giymemiş olmak
  • Görev yapmaya engel akli ya da fiziki engel sahibi olunmaması

gerekiyor. Bu şartları taşıyan adaylar kurslara katılım sağlayarak sertifika alabilir. Ancak mazeretli ya da mazeretsiz olarak eğitimlerin yüzde 10’luk kısmından fazlasına katılmayan adaylar sertifika alma haklarını kaybediyor.

Güvenlik sertifikası alma işlemi eğitimler sonrası kurs tarafından yapılıyor. Onaylı bir sertifika sahibi olduktan sonra istihdam edilmek için Özel Güvenlik Görevlisi sınavlarına katılım sağlamak gerekiyor. Bu sınavlara katılarak başarılı olan adaylar kimlik kartı sahibi oluyor. Yapılan güvenlik soruşturmasında sicilinizin temiz çıkması ve görev yapmanıza engel herhangi bir durum olmaması halinde kimlik kartınız ile iş başvurusu yapabilirsiniz.

Sertifika alma aşaması aslında en kolayıdır. Önemli olan sınavlardan başarı ile geçmektir. Ayrıca kimlik kartınızın süresi dolduğunda tekrar kursa yazılarak temel eğitimleri almanız ve kimlik yenileme sınavlarına katılım sağlamanız gerekiyor. Kamu ve özel sektörde istihdam edilen özel güvenlik görevlisi maaşları 2019 yılında da oldukça tatmin edici düzeydedir.

özel güvenlik

Güvenlik Sertifika Alma

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
error:

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün