Ögg Bilgi

güvenlik sertifikası

güvenlik sertifikası alma şartları 2019 senesinde nelerdir? Silahlı özel güvenlik sertifikası ne şekilde alınır? Silahsız özel güvenlik sertifikası alma şartları nelerdir? Kimler özel güvenlik olabilir? özel güvenlik kursunda hangi dersler verilir? Kurs müddeti ne kadardır? özel güvenlik görevlisi nerede çalışabilir? Bu soruların yanıtını yazımız içinde bulabilirsiniz.


Nüfusun seneden seneye arttığı ülkemizde kolluk kuvvetlerinin yetemediği alanlarda güvenlik ve asayişin sağlanabilmesi için özelgüvenlik görevlisi mesleği meydana getirilmiştir. Özel güvenlik mesleği: Belirli şartlara haiz kişilerin eskiden tespit edilen tek eğitim sürecine tabi tutulduktan ardından, uygulanan imtihanı kazanarak sertifika almaya hak kazanan özel güvenlik görevlilerince adına kazançlan meslektir. Özel güvenlik görevlisi alabilmek için her şeyden evvel yasalarca belli kimi şartları taşıyor olmak lazım olur.

Bu şartları taşıyan kişilerin açılan özel güvenlik kurslarına katılımı lazım olur. Bu kurslarda verilen dersleri takip edenlerin uygulanan deneme imtihanını da başarı ile geçmesi gereklidir. Biz bu yazımızda gündem güne ehemmiyeti ve istihdam kısmı çoğalan özel güvenlik mesleği için, özel güvenlik sertifikası ne şekilde alınır?Sualine yanıt vermek istiyoruz.

Güvenlik sertifikası 2019
Güvenlik sertifikası 2019


Özel Güvenlik Sertifikası Nedir? özel Güvenlik Görevlisi Nerede Çalışır?
Özel Güvenlik Sertifikası: Kamusal yetki ve alan dışında insanları, kurumları ya da varlıkları savunmak ve güvenlik hizmetini adına getirebilmek için verilen resmi tek belgedir. Bu manada mesire yeri, park, bahçe, sahiller gibi yerler ile kamuya açık olmakla birlikte şenlik gibi etkinliklerde özel ya da tüzel kişilerce kiralanarak kullanıma açılan alanlar ile belediyelerce işgaliye fiyatı alınan ya da kuyumcular çarşısı gibi para ve emtianın kesif bulunduğu yerler için istenilen destur istekleri değerlendirilerek özel güvenlik hizmeti kabul edilmektedir.

Güvenlik sertifikası 2019
Güvenlik sertifikası 2019

Çalışma alanlarının yükselmesi ile beraber sayıları seneden seneye çoğalan özel güvenlik görevlisi, birçok yerde istihdam edilebilmektedir.
Bu yerler içerisinde: Konutlar, siteler, lojmanlar, alış veriş merkezleri, fabrikalar, tesisler, iş yerleri, özel hastaneler, havuzlar, statlar, okullar, üniversite kampüsleri, endüstri mekanları ve havalimanları gibi yerler bulunmaktadır. Kamu müessese ve kuruluşlarına ilişkin park, bahçe, lojman, apartman,kuruluş, fabrika, iş sahası ve taşınır demirbaş sahası gibi yerlerde de özel güvenlik görevlileri görevlendirilmiştir. Listeye her sene yeni yerler ve alanlar eklemekte ve özel güvenlik görevlisi gereksinimi da artmaktadır. Bu çalışma alanlarında: Silahlı özel güvenlik sertifikası ve silahsız özel güvenlik sertifikası ayrımına gidilmek mecburiyetinde kalınmıştır.


Kimi yerde silahlı özel güvenlik görevlisine gereksinim duyulurken, bazı yerde ise silahsız özel güvenlik görevlisi de çalışabilmektedir. Şimdi bu sertifikaların ne şekilde alınacağı içeriğine değinelim. Silahlı özel Güvenlik Sertifikası Şartları 2019


Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı olmak. 


Oturma müsaadeyi olanlarda sertifika alabilir. 


Oturma müsaadeyi olmayan ve geçici müddetliğine ülkemize gelen yabancılar özel güvenlik görevlisi olamazlar.


Silahlı sertifika almak için minimum lise ve dengi okuldan mezun olmak lazım olur.


Silahlı özel güvenlik sertifikasını alabilmek için minimum 21 yaşını bitirmiş olmak lazım olur.


Taksirli suçlar dışında, ağır mapus ya da 6 aydan çok mapus cezası almamış olmak lazım olur.


Fetö, PKK, PYD gibi terör örgütleri ile herhangi bir bağlantı içerisine girdiği belirleme edilenler sertifika almaya hak kazanamazlar.


Kamusal haklardan istifade etme ile ilgili yasaklı olanlar sertifika almaya hak kazanamazlar.


Özel güvenlik olmaya mani vaziyeti olanlar sertifika almaya hak kazanamazlar. 


Akıl hastalığı, akıl sorunu, engelli, aksayarak yürüme gibi durumların zenginliği silahlı sertifika almaya engeldir.


Özel Güvenlik sertifikası alabilmek için şartları ilanda belirti edilen kimi belgelere de sahip olmak gereklidir.


Silahsız özel güvenlik sertifikası alabilmek isteyenlerin 18 yaşını bitirmiş olması ve minimum ilköğretim ya da ortaokul mezunu olması kafi olmaktadır.


Yukarıda belirti edilen başka şartlar, silahsız özel güvenlik sertifikası içerisinde geçerlidir. 2019 özel Güvenlik Kursularında Verilen Eğitim Süresi 2019 senesinde özel güvenlik sertifikası almayı fikir edinenler, müracaat kayıt saatinde bulundukları ilde bulunan ve sertifika veren kurslara kayıt yaptırmak zorundadır. Kurslarda 120 saat sürecek tek eğitim uygulamasıyla silahlı sertifika eğitimi verilir. Silahsız sertifika alabilmek isteyenler için ise 100 saat sürecek tek uygulamayla eğitim verilecektir. Adaylar, kurs eğitimi nihayetinde EGM özel Güvenlik Hanesi Başkanlığı doğrulusunda eskiden tespit edilen tarihlerde yapılacak yazılı imtihana katılacaktır. Sınavlar, kursta gösterilen ders muhtevaları içerisinden 100 deneme suali olarak uygulanmaktadır.


Bu deneme sınavında başarısız olan adaylar yeniden eğitim kursuna katılmaksızın, üç sefer henüz deneme imtihanına katılabilecektir. 
Yazılı sınavla beraber silahlı özel güvenlik sertifikasına sahip olmak isteyenler için, tek de poligonda atış imtihanı yapılacaktır. 
Bu imtihanda adaylar, 25 mermilik atışta 15 isabetli atış hedefini tutturmak zorundadır, bu amacı tutturamayan adaylar silahsız sertifika almaya hak kazanır. 


Her iki imtihanı da başarı ile geride bıraktığımız adaylar, silahlı özel güvenlik sertifikası almaya hak kazanır. Sınavları başarı ile geride bıraktığımız adaylar, kimlik kartı almak için: İkamet ettikleri İl Güven Müdürlüğü’ne bağlı özel Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne istenilen dokümanlarla beraber başvuru etmeleri gerekecektir. 
Adayların kimlik kartları valilik doğrulusunda ikamet adreslerine gönderilecektir.


2019 özel Güvenlik Kurslarında Bulunan Dersler 2019 senesi için özel güvenlik kurslarında silahsız ve silahsız özel güvenlik esas eğitimi için 100 saat ders verilmektedir. Bunun yanında silahlı özel güvenlik eğitiminde 20 saat silah bilgisi ve atış dersi bulunmaktadır.

ÖZEL GÜVENLİK FACEBOOK SAYFASINDAN BİZİ TAKİP EDEBİLİRSİNİZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu