özel güvenlik sınavı

Güvenlik Sertifikası Nasıl Alınır ?

Güvenlik Sertifikası Nasıl Alınır ?

Özel güvenlik görevlisi olmak ve bu sektörde istihdam edilmek isteyen adayların geçmeleri gereken uzun ve meşakkatli bir yol bulunmaktadır. İl ve ilçelerinizde bulunan silahlı ya da silahsız güvenlik görevlisi kurslarına katılarak güvenlik sertifikası almanız gerekmektedir. Hatta sertifika almak bu işin temel basamağını oluşturmaktadır. İstihdam edilmek için sertifika aldıktan sonra sınavlara katılarak yapılacak olan sınavlarda başarı göstererek özel güvenlik kimlik belgesi sahibi olmak gerekiyor.

İş alanındaki istihdam fazlalığı ve iş olanakları sebebi ile özellikle son yıllarda güvenlik görevlisi olmak isteyen adayların sayısı artış gösterdi. Kurslara katılımınız sonrası güvenlik sertifikası alırsınız. Sertifika sahibi olmak için yerine getirilmesi gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar 5188 sayılı kanunda ele alınmaktadır;

  • C. vatandaşı olmak
  • Silahsız sertifika için 18, silahlı sertifika için 21 yaşını tamamlamış olmak
  • Kamu haklarından yasaklı olmamak
  • Bedensel ve zihinsel sağlığı yerinde olmak
  • Sicili temiz olmak
  • Silahlı güvenlik görevlisi için lise, silahsız güvenlik görevlisi için en az ortaokul mezunu olmak
  • 6 aydan daha fazla hüküm giymemiş olmak
  • Mesleğini ifa etmesinde herhangi bir engel bulunmamak
  • Silahlı güvenlik görevlisi olur ibareli sağlık raporu sahibi olmak
  • Kurslarda verilen eğitimlerden başarı ile geçmek

Bu şartları yerine getiren adaylar kurs sonrasında güvenlik sertifikası sahibi olabilirler. Özel güvenlik sertifikasına kavuşmak için adayların 100 saatlik eğitimlerden geçmesi gerekir. Ayrıca silahlı güvenlik görevlisi olacak adaylara ekstra 20 saat daha silah eğitimi verilir. Şayet bu 100 saatlik eğitimin %10’luk kısmına katılmaz ve özürsüz devamsızlık yaparsanız sertifika almanız mümkün değildir.

Kurslara katılım sağladıktan ve devamsızlık sınırını aşmamak kaydı ile güvenlik sertifikası alabilirsiniz. Sertifikanızı aldıktan sonra Özel Güvenlik Daire Başkanlığı tarafından yapılan sınavlardan başarı ile geçmek gerekiyor. Sınavlardan geçen ve harç tutarlarını yatıran adaylar özel güvenlik kimlik kartı sahibi oluyor.

Siz de bu alanda istihdam edilmek, sertifika ve kimlik belgesi sahibi olmak istiyorsanız bir özel güvenlik kursuna kaydınıza yaptırarak eğitim süreçlerini başarı ile tamamlamalısınız.

bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz

özel güvenlik

Güvenlik Sertifikası Nasıl Alınır Güvenlik Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu