özel güvenlik sınavı

Güvenlik Sertifikası Nereden Alınır ?

Güvenlik Sertifikası Nereden Alınır?

Özel güvenlik görevlisi mesleği son birkaç yıldır hemen hemen herkesin ilgini çekiyor. Güvenlik ihtiyacı kurum ve kuruluşlar bünyesinde sürekli olarak var olduğundan dolayı meslek elemanlarına olan ihtiyaç da bitmiyor. Özel güvenlik görevlisi olmak isteyen adaylar meslek ile ilgili tüm detayları merak ediyor? Doğru kurs seçimi nasıl yapılır? Güvenlik sertifikası nereden alınır? ÖGG sınavları kaç sorudan oluşuyor? gibi merak edilen pek çok soru bulunuyor.

Öncelikli olarak İçişleri Bakanlığı izni ile faaliyet gösteren kurumlara başvuru yapmanız gerekiyor. Bulunduğunuz ilde muhakkak pek çok kurs bulunacaktır. Sektörel bir araştırma yaparak kursa karar verebilirsiniz. Kurslarda adaylara 100 saatlik eğitimler verilmektedir. Bu eğitimlerden başarı ile geçen adaylar sertifika sahibi olurlar.

Peki güvenlik sertifikası nereden alınır? 100 saatlik temel eğitim silahlı ve silahsız güvenlik görevlileri için aynı olmakla birlikte silahlı güvenlik görevlisi personeli 20 saat de silah ve atış eğitimi görmektedir. Atışlardan da başarı ile geçen adaylar sertifika almaya hak kazanmaktadır.

5188 sayılı kanunda sertifika almak için gerekli şartları taşıyan kişilere sertifikaları Valilikçe onaylanarak kurum tarafından verilmektedir. Ancak sertifika almak güvenlik görevlisi olmak için yeterli değildir. Aktif olarak çalışma hayatına katılmak isteyen adayların sınavlara katılım sağlayarak özel güvenlik kimlik kartı sahibi olması gerekir.

Güvenlik sertifikası nereden alınır? diye merak eden güvenlik görevlisi mesleğine aday olan okurlarımızı aydınlattıktan sonra sertifika ve kimlik kartı ile ilgili birkaç detaydan daha söz edelim. Sertifika ve kimlik kartlarının geçerlilik süresi 5 yıldır. 5 yılsonunda sertifika yenileme kurslarına katılarak yeni bir sertifika almak gerekir. Burada güvenlik görevlileri 50 saatlik bir eğitim alırlar. Yenileme amacı ise geçen süre içerisinde personelin gerekli şartlardan herhangi birini kaybedip kaybetmediğinin anlaşılmasıdır.

Örneğin 5 yıl içerisinde görevini yapmasına mani olan fiziki bir engeli oluşmuş kişilerin iş sözleşmelerine son verilmekte ve sertifikaları iptal edilmektedir. Sertifika alan adayların yapılan ÖGG sınavlarına katılım sağlaması ve sınavlardan geçerli puanı alması gerekir. Sınavdan geçen adaylar özel güvenlik kimlik kartı randevusu alarak kimliklerini bastırabilir ve aktif olarak çalışma hayatına katılabilirler.

özel güvenlik

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu