özel güvenlik sınavı

Güvenlik Sınavı

Güvenlik Sınavı

Özel güvenlik görevlisi son yılların en popüler meslekleri arasında yerini almaktadır. Bu durumun pek çok sebebi vardır. Güvenlik ihtiyacı bu sebeplerden biri olurken aynı zamanda kamu sektöründe taşeronların kadroya geçmesi de mesleğe olan ilgiyi artırdı. Güvenlik görevlisi olmak için güvenlik kartı sahibi olmak gerekiyor. Peki bu karta nasıl sahip olunacak, güvenlik sınavı kaç sorudan oluşuyor? gibi merak ettiğiniz soruların cevabını haberimizde bulabilirsiniz.

Güvenlik Sınavı Detayları

Güvenlik sınavı tek aşamalı bir sınavdır. Özel güvenlik görevlisi mesleğine sahip olmak isteyen adaylar öncelikle bakanlık izni ile faaliyet gösteren kurslara katılırlar. Bu kurslarda silahlı güvenlik görevlileri 120 saat, silahsız güvenlik görevlileri de 100 saat eğitim görürler. Görülen eğitimler sonrası adaylara kurs tarafından onaylanmış olan güvenlik sertifikası verilir.

Sertifika sahibi olan adaylar güvenlik sınavı başvurularını yaparak sınava katılım sağlarlar. ÖGG sınavı Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Daire Başkanlığı tarafından yapılmaktadır. Adayların sınavdan başarı ile geçmeleri için 60 ve daha üstünde puan almaları gerekmektedir. Ancak düşük puan alan adayların tekrar sınava girme hakları bulunmaktadır. Sınava katılım sağlamak için sınav harcını yatırmak gerekir. Şayet aday başarısız olmuşsa gireceği her sınav için tekrardan sınav ücreti yatırması gerekmektedir.

Örneğin yine son yılın favori mesleklerinden olan bekçilik için 3 aşamalı sınavların hepsine girmek ve bu sınavlardan başarı ile geçmek gerekir. Ancak ögg sınav tek bir aşamadan oluşmaktadır. Sınavda silahsız güvenlik görevlisi kimlik kartı alacak adaylara temel eğitim konularından 100 soru yöneltilmektedir.

Silahlı güvenlik görevlisi olacak adaylara ise temel eğitim sorularının yanı sıra 25 adet de silah bilgisi ve atış dersinden soru yöneltilmektedir. Yeni kimlik kartı alacak olanların sınav detayları bu şekilde olmakla birlikte bir de Daire Başkanlığı tarafından bir de kimlik yenileme sınavı yapılmaktadır. Özel güvenlik kimlik kartlarının süresi dolacak olan adaylar ogg sınav başvurusu yaparak süre yenileme işlemi yapabilir.

Bir kurum ya da kuruluşta sözleşme ile istihdam edilen personelin işveren tarafından sözleşme feshi yaşamaması için en az 6 ay evvelden sınav  başvurusunu yapması gerekmektedir.

özel güvenlik

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu