Toplum Yararına Program

İşkur çalışanlarının hakları verilecek mi?

 

İşkur çalışanlarının hakları verilecek mi? Toplum yararına program çalışanlarının en çok araştırdığı konuların başında geldiği bilinmekte. Bilindiği üzere birçok kamu kurum ve çalışanı olarak süreli işçi pozisyonunda çalıştırılan ve iş sözleşmesi bittiği dönemde ise kıdem, ihbar gibi hiçbir haktan yararlanamayan işkur çalışanlarının hakları verilecek mi veya bu konu hakkında herhangi bir çalışma yapılacak mı sorusunu akıllara getiriyor. Mili eğitim bakanlığına bağlı yaklaşık 30 bin okulda çalışmak hayatını sürdüren en az 3 personel olduğu bilinmektedir.

Bunun toplamı ise sırf işkur meb bünyesinde 90 bin çalışan bulunmakta ve son dönemlerde sağlık bakanlığı bünyesine alınan şoför ve diğer kurumlarında çalışan typ çalışanlarını ‘da düşünüldüğünde yaklaşık 150 bin çalışanın üstünde toplum yararına program kapsamında görev yapan vatandaş olduğu görülmekte.

Typ çalışanları son dakika müjde bekliyor

Typ olarak kamu kurum ve kuruluşunda çalışan işçiler hükümetten gelecek müjdeli bir haber beklerken, toplum yararına program kapsamında çalışanlar için gündeme gelen bir konunun olmaması typ güvenlik ve temizlik işçilerini üzen bir diğer konu. Bilindiği üzere korona virüs salgını sonrası okulların uzaktan eğitime devam etmesi ile okullarda görev yapan typ güvenlik görevlileri çarşı, Pazar ve gerek duyulan kurumlarda güvenliği sağlamaya devam ederken. Typ temizlik personelleri ise hastane, pandemi kuruluşları vs. gibi kurumlarda görevlerini icra etmekte.

Typ çalışanlarına kadro varmı

Toplum yararına program kapsamında çalışanlarının en çok istediği konuların başında gelen sürekli işçi pozisyonunda görev yapmak olduğu bilinmektedir. Bu yıl pandemi dolayısı ile typ çalışanları fazla gündeme gelmese de. Geçtiğimiz dönemlerde nerdeyse her gün gerek sosyal medyada gerekse yerel basında sesleri duyurmak için ellerinden gelenin fazlasını yaptığı bilinmekte.  Geçtiğimiz yıllarda typ güvenlik ve typ temizlik personellerinden oluşan bir ekip mecliste seslerini duyurmak adına siyasi partiler ve hükûmetin yetkilileri ilede görüşmeler sağlamış maalesef hiçbir sonuç alamadığı bilinmektedir.

İşkur çalışanlarının hakları
İşkur çalışanlarının hakları

Süleyman soylunun geçmiş dönemde yaptığı açıklamalarda typ tüm işsiz vatandaşların yararlanması gereken bir platformu açıklaması olsa da, bilindiği üzere 696 sayılı kanun hükmünde kararname ile 1 gün bile kurumda çalışan işçiler kadroya geçiş yapmıştı. Toplum yararına program çalışanları mücadelelerini bırakmamak için ellerinden geleni yaptıgıda gözlemlenmekte.

İşkur çalışanlarının hakları ve son dakika haberlere ulaşmak için bizi sosyal medya hesabımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. 24 ay typ de çalıştım şimdi evde oturuyorum iş yok 41 yaş üstü almıyoruz türbanlı güvenlik Görevlisi almıyoruz. Biz nerenin vatandaşıyız siz söyleyin neyapalım.Soruyorum size ben ne yapabilirim?

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu