İstanbul güvenlik AŞ şiddet mi oluyor ?

İstanbul güvenlik AŞ – İstanbul Büyük Şehir ‘sine bağlı olarak faaliyet yürüten İstanbul Güvenlik AŞ’ de görev yapan bayan özel güvenlik görevlilerine erkek özel güvenlik görevlileri tarafından şiddet uygulandıktan sonra, kadın özel güvenlik görevlilerinin haksız şekilde iş sözleşmeleri fesh edildiği iddia edildi. İstanbul büyük şehir belediyesi ise bu iddiaları yalandı.  

İstanbul güvenlik AŞ
İstanbul güvenlik AŞ

İstanbul güvenlik aş bünyesinden metro İstanbul ’da çalışan özel güvenlik görevlisi nurşah kepekçi, kendisine güvenlik denetim amiri tarafından hakaret ederek, şiddet uyguladığı, diğer amirlere bildirmesine rağmen, konunun üstünün kapanarak kendisine disiplin soruşturması açılarak işten cıkarılıgını beyan etti. Kamara kayıtlarının silindiğini idda eden kepekçi ;

‘KAMERA KAYITLARI SİLİNMİŞ’

“31 Ekim 2019’da saat 15.00 gibi güvenlik denetim amiri Hüseyin Gülsüm nöbet tutarken gelip hakaret etmeye başladı. Elini kaldırdı seni şuraya gebertir gömerim dedim. Hakaretler etti. Korkuyla refleksle altıma kaçırdım. Başka bir arkadaşı çağırıp nöbeti ona devrettim. Aynı gün dinlenme alanında yine bağırdı çağırdı. Kolumdan sıktı, işimden atmakla tehdit etti. Daha önce başka kadınları da dövdüğüne şahidim. Eşime anlattım. Karşı tarafı da dinlemek istedi. Eşimin suratına kapattı telefonu. 15 Kasım’da disipline sevk edildim. Kamera kayıtlarına baktık. Hüseyin Gülsüm’ün bana saldırdığı anların kamera kayıtlarını kesmişler. 5 Aralık’ta evrak geldi diye çağırdılar. Mesai bitimi saat 17’den 19’a kadar beklettiler. 19.00’da geldiler, ‘Hüseyin Gülsüm’e iftira attın diye seni attık’ dediler. Savcılığa şikayet ettim takipsizlik kararı çıktı, itiraz ettim. Görüntüler verilmiyor, sildik yok diyorlar.”

İstanbul Güvenlik AŞ’ye bağlı olarak Metro İstanbul’da güvenlik personeli olarak çalışan Şendağ Şahindoğan da Metro İstanbul’da kadın personele hakaret edildiğini ileri sürdü. Olaya tepki gösteren Şahindoğan, sağlık sorunları nedeniyle aldığı raporlara istinaden oturarak çalışmak istediğini, ancak mümkün olmadığı belirtilerek iş akdinin feshedildiğini aktardı. Metro İstanbul hat denetim amiri Rıfat Alataş’ın amirlerin yer aldığı Whatsapp grubunda kadınlara hakaret ettiğini ifade eden Şahindoğan, şunları söyledi:

‘ORTALIK KARIŞIR’

“8 Mart 2019’da Dünya Kadınlar Gününde Metro İstanbul kadın personele çiçek ve cüzdan dağıttı. Vardiyada olmayanlara cüzdan dağıtılmadı, dediler. 24 Mart’ta ‘cüzdan dağıtıldı M3 Başakşehir-Kirazlı hattında 12 kadın cüzdan almadı’ dedik. Şeflerle görüştük. Bundan sonra cüzdan konusuyla ilgili Rıfat Alataş, denetim amirlerinin bulunduğu Whatsapp grubunda kadınlara hakaretler içeren bir mesaj yazmış. Amirlerden Şahin Bey bunu yanlışlıkla kendi Whatsapp durumunda paylaşmış. Müdür yardımcısı Pınar Karin ile konuşup şikayetçi oldum. Hat vardiya amiri Kemal Toman, Rıfat Alataş’ın babacan olduğunu, bu konuşmaların normal olduğunu söyledi. ‘Çoğu olayı örtbas ediyoruz ki insanlar işinden olmasın. Rıfat’ın emekliliği yakın. Bu konuyu işleme alırsam, ortalık karışır’ dedi. Rıfat Alataş’ı Başakşehir-Kirazlı hattından tramvaya verdiler ve 5 yevmiye ceza kestik dediler.

“Güvenlik olarak çalışırken bel fıtığı başladı. Hastaneye muayeneye gittiğimde verilen heyet raporunda oturarak çalışabileceğim yazıldı. 14 Ocak 2019’ta bu raporu şirkete sundum. 29 Mayıs’ta muayene olduğum şirket doktoru da ‘Oturacak yer yoksa da kişiye özel oturak ile aralıklarla oturarak çalışması uygundur’ yazdı. Dikkate alınmadı. 30 Temmuz 2019’da ihtar çektim. 4 Eylül’de oturarak çalışacak yer olmadığı gerekçesiyle çıkışım verildi. Metro ulaşımda çok fazla benzer şeyler oluyor. Ama ortaya çıkmıyor, kendi aralarında kapatıyorlar.”

İBB: İDDİALAR ASILSIZ

İddiaları İBB’ye de sorduk. İBB’den yapılan açıklamada iddiaların asılsız olduğu, Şendağ Şahindoğan’ın kendi isteğiyle ayrıldığını, tazminatının verildiği, Nurşah Kepekçi’nin de çalışma arkadaşlarının şikayeti nedeniyle disipline sevkedildiği savunuldu. Açıklamada şöyle denildi:

“Şendağ Sayındoğan, Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nden uzun süre ayakta kalamayacağı ve sert ayakkabı giyemeyeceği şeklinde bir rapor ibraz etti. Güvenlik görevlisi olduğu için ayakta durup gelenleri kontrol etmesi gerekiyor, bu nedenle başka yerde istihdam edilemedi. Kendisi de ‘tazminatımı verin, ayrılayım’ dedi. Kendi talebiyle ayrıldı, eşi hâlâ bizde çalışıyor.

“Nurşah Kepekçi hakkında bazı çalışma arkadaşlarının şikayetiyle disiplin soruşturması açıldı. Bir Whatsapp grubunda arkadaşlarına ağır hakaretler içeren paylaşımlar nedeniyle şikayet edildi. Disiplin kurulu kararıyla ihraç edildi. Kamera kayıtlarını inceledik. İddia edildiği gibi ne el kaldırma ne yumruk var. Kepekçi şikayet edilince amiri Hüseyin Gülsüm, hakkında şikayet var diye uyarıyor. İddialar asılsız.”

Özgüven sen bu konuda ne diyecek

İstanbul güvenlik aş ‘de bilindiği üzere yetkili sendika olarak hak iş konfederasyonuna bağlı özgüven sen olduğu bilinmekte. Sendikadan konu ile ilgili bir açıklama henüz olmazken, bu konu ile alakalı ne gibi bir açıklama yapacağı beklenmekte.

İstanbul güvenlik AŞ
İstanbul güvenlik AŞ

özel güvenlik facebook adresinden bizi takip edebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu