özel güvenlik sendikaları

İzsu Tis görüşmesi güvenlik görevlisi mesai ücrteleri

İzsu Tis görüşmesi güvenlik görevlisi mesai ücrteleri

Büyük şehir’de gayret gösteren 5 bin 760 memuru ilgilendiren TİS görüşmeleri başladı İZMİR Büyük şehir Belediyesi ‘nde gayret gösteren 5 bin 760 elemanı ilgilendiren toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmeleri başladı. Yetkili sendika olan Bütün Bel-Sen’in hazırladığı taslağı görüşen sendika yetkilileri ve Büyük şehir bürokratları, ilk görüşmede herhangi bir madde üstünde uzlaşmaya ulaşamadı. 

Taslağa, ilk defa ‘Koku primi, eşine kötülük uygulayan personelin TİS ödeneğinin eşine verilmesi’ gibi maddeler de sohbet.İzmir Büyük şehir Belediyesi ‘nde gayret gösteren 5 bin 760 kamu emekçisini ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmeleri başladı.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı Bütün Belediye ve Mahalli Idare Hizmetleri Emekçileri Sendikası (Tüm Bel-Sen) İzmir 1 No’lu Şube ile Büyük şehir bürokratları arasındaki ilk görüşme sonrasında yorumlama yapmış Şube Başkanı Anıl Kaçar, TİS taslağını meydana getirmek için 6 ay süresince iş yerlerini dolaştıklarını ve taslağın çalışanların istekleri tarafında hazırlandığını açıkladı. TİS taslağının, iş yerleri ile hazırlanan tek mutabakat metni olduğunu açıklayan Anıl Kaçar, Büyük şehir Belediyesi ‘nde tahminen 5 senedir realite tek toplu iş sözleşmesi yapılmadığını, iş bölgelerinde gidilip toplantılarla emekçilerin meselelerinin belirleme edilmediğini ileri sürdü.

Tüm Bel-Sen’in bu hususta farkını meydana koyduğunu ifade eden Kaçar, kamu çalışanlarının taleplerini de izah etti. 

İzmir Büyük şehir Belediyesi ile kaza belediyeleri arasında TİS ek ödeneklerinde ve ikramiyelerde defa ciddi tek uçurum farkının olduğunu müdafaa eden Kaçar, “İlçe belediyelerinde sosyal balans tazminatı ortalama 2 bin 400 lira. Memur aylığı artı 3 bin 700 liraya varan toplu iş sözleşmeleri inşa ediliyor. Büyük şehir ile mukayese edilemez boyuta geldi. 

Burada kesinlikle tek tedavi yapılmasını istiyoruz. 

İzmir Büyük şehir Belediyesi ile uygulanan toplu iş sözleşmesinde ikramiye yok. İlçe belediyelerin nedeyse tamamında ikramiye var” diye konuştu.

‘UNVAN Farklılıkları SINAVLA YAPILSIN’

Belediye ve bağlı kuruluşlarında kreş açılmasını istediklerini de açıklayan Kaçar, yeniden yemekhanenin her kısımda bulunmadığına, kamu çalışanlarının bu haklardan denk şeklinde faydalanmadığına, fırsat eşitliğinin sağlanmasının ehemmiyetli olduğuna değinerek, “Büyük şehir’in fırsat eşitliğini sağlamasında misyon alması gerekmektedir. Yine özlük haklarımıza değin misyon ve unvan farklılığı sınavının yapılmasını istiyoruz” dedi Bütün Bel-Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Anıl Kaçar, açıklamasının devamında, şunları söyledi:

“İzmir Büyük şehir Belediyesi personelinin tek aidiyet meselesi olduğunu düşünüyoruz. Çalışanlar, haklarını alabilmek için ‘Kendimizi tek kaza belediyesine atalım’ kanaati içinde. Büyük şehir Belediyesi çalışanları, 4 milyon insana kamu hizmeti üretiyor. Bu insanların aidiyet sorunu yaşadığı tek yerde Büyük şehir Belediyesi yönetiminin takındığı davranış, kabul edilemez.”

‘KOKU PRİMİ İSTEDİK’

Toplu iş sözleşmesi taslağında ilk kez bulunan maddelerin olduğunu da kaydeden Kaçar, “İkramiye ilk kez taslakta tartışılıyor. Toplu iş sözleşmesi kapsamında, kamu emekçilerine ek ödenek veriliyor. Bu ek ödenek ilk kez yasal hudut üstünden tartışılıyor. Talebimiz, memur aylığı artı 1750 lira. Ayrıca 3 ikramiye talebimiz yer alıyor.  İZSU atık su arıtma tesisinde gayret gösteren arkadaşlarımızın, ağır çalışma koşullarına maruz kalmalarından kaynaklı, koku primi başlığı altında ek ödenek istedik. 

Yine aynı anda mezbaha, kabristan, katı atık birimleri için de benzer talepte bulunduk. Ayrıca güvenlik görevlisi olarak çalışanların maktu mesai ücretlerinin, zabıta ve itfaiye elemanı gibi en üst huduttan almasına yönelik talebimiz de taslakta yer aldı” dedi. Toplu iş sözleşmesi taslağına, bayana yönelik kötülük sahibi olan tek madde de eklediklerini söyleyen Kaçar, “Eşine kötülük uygulayan personelin TİS ödeneğinin şiddete uğrayan eşine verilmesi istikametinde tek madde de var” diye konuştu. Toplu iş sözleşmesi görüşmeleri için vakit ile ilgili mesele yaşamadıklarını, iyi tek TİS metni imza atmak için icabında görüşmeleri aylarca sürdüreceklerini de ifade eden Kaçar, Büyük şehir Belediyesi ‘ndeşu zamana kadar uygulanan realite tek toplu iş sözleşmesi olmadığını müdafaa etti.

Tüm bel-Sen’in tek ücret sendikacılığı yapmadığını da bildiren Kaçar, Büyük şehir Belediyesi ‘nin Konak’ta tespit edilen görev binasının depreme dayanıksız olduğunu söyleyerek, “Binanın iyileştirilmesi gerekli. Burada gayret gösteren yüzlerce insan var. Bunun için de maç edeceğiz diye konuştu.Sendika ile Büyük şehir arasındaki müzakereler, sürüyor.

özel güvenlik

İzsu Tis görüşmesi güvenlik görevlisi mesai ücrteleri görüşmeler devam ediyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

] }
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün