Ögg Haber

Kamu Özel Güvenlik 2019

Özel güvenlik personeli 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun kapsamında istihdam edilmektedir. Bu kanuna göre özel güvenlik görevlisi personelleri istihdamı kurum içerisinde sağlanabildiği gibi farklı bir şirketten hizmet satın almak sureti ile de sağlanabilmektedir. Kamu özel güvenlik alımlarına dair pek çok haber yayınlanmaktadır.

Açılan kadrolara başvurarak kamu sektöründe de istihdam edilebilirsiniz. Özel sektörde çok fazla personel alımı olmaktadır. Ancak kamu sektörünün avantajları da saymakla bitmez. Bu sebeple adayların pek çoğu yapılacak olan alımları yakından takip etmektedir. Özellikle kadroya geçiş olayları mesleği daha cazip hale getirilmiştir.

Kamu özel güvenlik çalışanlarına dair mecliste hazırlanmış bir yasa taslağı bulunmaktadır. Bu taslak kapsamında özel güvenlik çalışanlarına dair emeklilik, özlük hakları, gazilik ve şehitlik gibi çeşitli konular ele alınmaktadır. Şayet taslak kabul edilirse kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen personel de kadroya alınacaktır.

Milli Eğitim Bakanlığı, Adalet Bakanlığı gibi bakanlıklarımız açmış olduğu kadrolar ile kendi bünyelerine özel güvenlik görevlisi personel alımı yapmaktadır. Bu ilanlara da başvuru yapabilirsiniz. Açılan kadrolar sonrası ilan edilen başvuru tarihlerinde gerekli evraklar ile başvrunuzu yapmanız gerekmektedir. Yapılacak olan mülakat sonrasında başarı ile geçen adaylar okullarda, adliyelerde ve güvenlik açığının olduğu noktalarda istihdam edilirler.

Ayrıca kamu kurumları olan belediyeler, bakanlık il ve ilçe müdürlükleri vb. İŞKUR ile zaman zaman protokol imzalamaktadır. İmzalanan bu protokol neticesinde kısa süreli de olsa kurumlara personel alımı yapılmaktadır. Alımlarda belirli bir sözleşme süresi bulunmaktadır. Öncelikle İŞKUR üzerinden TYP ilanlarına başvuru yapmalısınız. Daha sonra belirlenen gün ve saatte adaylara mülakat yapılacaktır. Mülakat sonrası görevinize başlayabilirsiniz. Ancak TYP personelinin de kadro hakkı bulunmamaktadır. Bu durum için de yapılan çalışmalar mevcuttur.

Özellikle Sivil Toplum Kuruluşları kamuda bir iş sözleşmesi mukabilinde süreli olarak çalışan personelin de kadroya alınması hakkında çalışmalar yapmaktadır. İlgili makamlara bu durum iletilmektedir. Bu talepler kabul edilir ya da edilmez bilinmez ancak kamu özel güvenlik personelinin de özel sektörde olduğu gibi ağır görevleri vardır.

özel güvenlik

özel güvenlik haber sitesi

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı