Özel Güvenlik

Kamu yaş sınırı sorunu büyüyor

Kamu yaş sınırı günden güne vatandaşların adeta başına bela olmaya devam ediyor. kamu personel alımları ‘nda en çok yaşanan sorunların başında geliyor. Genel olarak kamu kurum ve kuruluşlarında yaş sınırı 18 ile 35 yaş arası.

Kamu yaş sınırı bir çok kişiyi etkiliyor

Bu sorun cogu kişiyi mağdur etmeye devam ediyor. özel sektör ise devletin yaptığı bu uygulamayı adeta taklit eder durumda. 35 yaş üstü vatandaşlar iş bulmakta sıkıntı yaşadığı gözlemlenmektedir. 35 yaş üstü iş bulmakta büyük sıkıntılar yaşamaya devam ederken, kırsal bölgede yaşayan vatandaşların neredeyse iş bulma şansı hiç yok durumda. İşkur üzerinden Toplum yararına program kapsamında çalışan typ personelleri hariç, Tüm kurum kurumlar aynı kriterleri koymaya devam ediyor.

Kamu kurumlarına başvuru yapmak imkansız hale geldi

Ülkemizde aynı şartlarda yaşanmasına rağmen 35 yaşı kişiler adeta dışlanmaya devam ediyor. kırsal kesimde yaşayan kişiler özel sektörde iş bulamayıp kurumların eleman alımı beklemekte. Kamu kurumlarının ise yaş şartı koyması ile kamuda ’da iş bulma şansını kaybederek ciddi şekilde maddi sıkıntılar yaşamakta.

Emekli yaşı 65 iş ’e girme yaşı 35

Ülkemizde emeklilik yaşı 65 iken iş bulma yaşının 35 altı olması adeta emekliliği tamamen bitirmekte. Emekli olmaktan tamamen umudunu kesmiş olan vatandaş, iş bulamıyor. 35 yaş üstü kişiler ile yaptığımız röportajda ise, vatandaşların tepkileri ile karşılaştık. Bunların belli bölümü sizlerle paylaşmak istedik:

‘’ ben 35 yaşını geçmiş bir vatandaşım. Özel sektörde iş bulma imkanımız neredeyse %20 ye kadar düşmüş durumda. Özel sektörün yapmış olduğu bu uygulamayı bir nebze anlayabiliriz. 35 yaşı altı veya üstü aynı standartlarda yaşarken, neden kurumlara 35 yaş şartı konmaktadır. Bu uygulama adeta vatandaşlar arasında cifte standart uygulamak gibi bir durumdur. Üniversitelere acılan işçi alımlarında, 60 – 65 yaşındaki bir rektör 35 yaşı altında personel aradığı görülmektedir. Biz 35 yaş üstü vatandaşlar ne yapalım?. Artık bu uygulamanın esnetilmesi lazım’’ dedi.

Kamu yaş sınırı için özel güvenlik facebook sayfasından takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu