Güvenlik İş

Kıdem tazminatı gidiyor, sendikalar kör, sağır, dilsiz

Kıdem tazminatı fona devredilmesi gündeme son dönemlerde sık sık gelmekte. Bilindiği üzere kıdem tazminatı işçinin yıllarca çalışıp, emekli olduğunda toplu şekilde eline geçen toplu ikramiye olarak bilinir. Genel olarak işçilerin hayali olarak emekli olduğumda bir ev alacağım, araba alacağım, çocuğumu okutacağım gibi işçilerin sabırsızla beklediği bir toplu paradır. Cogu işçi işlerinden memnun olmasa da bu ikramiyem yanar düşüncesi ile çalışmalarına devam ettiği bilinmekte. Hükümetin yeni getirmek istediği sisteme ise işçiler ve işçi sendikaların istemediği bilinmekte.

Kıdem tazminatı fona aktarılması nedir ?

İşçilerin yıllarca çalışıp hak kazandığı tazminat için hükümet bilindiği üzere yeni bir çalışma başlattı. Hükümetin yaptığı çalışmaya göre 30 günlük çalışmış olan bir işçinin hak etmiş olduğu tazminatın 11 günüyü fona devredilecek. Yeni sisteme geçiş tarihi olarak ise 1 ocak 2022 tarihi olarak belirlendiğini çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı açıkladı. Buna örnek vermek gerekirse 56 yaşında emekli olan kişi her ay 11 günlük kesinti yapılıp fona devredilen kıdem tazminatı emekli olduğunda toplu ödenebilecek veya emekli maaşına bağlanabilecek.

Sendikalar sosyal medya ’da kıdem tazminatı hakkı arıyor

Sendikalar bu yeni çıkartılmak istenen kıdem tazminatı düzenlemesine karşı cıksada. Yaptıkları bir şey görünmemekte. Güvenlik sendikaları ise profil resimlerini değiştirmekten veya #kıdemimedokunma gibi tag paylaşımından başka bir şey yapmadıkları işçileri kızdırdığı iddia ediliyor.

İşçi Konfederasyonları ne diyor ?

İşçi konfederasyon başkanları dün itibari ile cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan ile küllüye de bir araya geldiği bilinmekte. Hükümete yakın konfederasyon ile bilinen hak iş konfederasyonu, şu anki haklarımızı gasp edilemez dedi.

Türk iş başkanı Ergün Atalay’a ise sosyal medyada tepki yağdı. Güvenlik iş sendikasının yandaş sitesi olarak bilinen özel güvenlik ajans ’ı adlı sitede Ergün Atalay’ın haberinin paylaşımının arkasından. Cogu kişi altına yorumlar ile tepki verdi. Bazıları mikrofondan biz seni hatırlıyoruz diye tepkiler ise gözlerden kaçmadı. Yorum Yapılan çoğu kişinin ise özel güvenlik görevlisi olması dikkat çekti.

özel güvenlik facebook sayfasından bizi takip edebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
error: