özel güvenlik bilgi sistemi

Kimler özel güvenlik görevlisi olamaz

Kimler özel güvenlik görevlisi olamazözel güvenlik sektöründe çalışmak ve iş hayatını sürdürmek isteyenlerin adayların en merak edilen bir konusu ise Kimler Özel Güvenlik Görevlisi Olmaz sorusunun cevabıdır. Güvenlik mesleği dünya ve Türkiye ‘de hızlı bir şekilde yayılmakta, bilindiği üzere özel güvenlik sertifikası almak için belli bir süreç ve şartların taşınması gerekmektedir. Özel güvenlik haberleri olarak bizlerde bu sorunun cevabını sizler için kısaca açıklamaya çalışacağız.

Kimler özel güvenlik olmaz ?

5188 sayılı özel güvenlik kanunu üzerinden faaliyet yürüten güvenlik görevlileri, 10 maddesinde açıkça belirtilen nitelikler ve şartları taşıyan bireylerin özel güvenlik görevlisi olacağı belirtilmiştir, aşağıdaki tek tek değineceğimiz maddelerden bir tanesinin uygun olmaması durumunda sorunun cevabı belirmiş olur.

  1. Özel güvenlik görevlisi olmak isteyen kursiyerlerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir.
  2. Güvenlik görevlisi adayının sağdık durumunda görevine engel olacak hiçbir engel olmaması gerekmemektedir.
  3. Özel Güvenlik temel eğitimi tamamlamış ve Ögg sınavı ‘ndan başarılı bir puan almış olması gerekmektedir.
  4. Kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.
  5. Silahlı özel güvenlik sertifikası alacak adayların 21 yaş üstü ve lise ve dengi okullardan mezun olması gerekmektedir.
  6. T.C 6136 sayılı kanunun gerekli maddelerinde belirtilen güvenlik soruşturmasının olumsuz sonuçlanmaması gerekmemektedir.
  7. Silahsız özel güvenlik sertifikası alacak kursiyerin en az 18 yaşını doldurmuş olması ve İlköğretim veya ortaokul mezunu olması gerekmektedir
  8. Bulundugu ildeki valilikler aracılığı ile yürütülen arşiv araştırma sonucunun olumlu olması gerekmektedir.

Özel güvenlik Görevlisi

Yukarıda belirttiğimiz maddeler halindeki belirttiğimiz konuların özel güvenlik görevlisi olmak isteyen aday/kursiyer taşıması gerekmektedir. Herhangi bir maddesini bile taşımayan vatandaşlar özel güvenlik görevlisi olamaz. Kimler özel güvenlik görevlisi olamaz kısa şekilde anlatmaya çalıştık

Kimler özel güvenlik görevlisi olamaz

Özel güvenlik haber facebook

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. hocam lutfen bır yol gösterin ben ozel guvenlık olarak calısıyorum kartımı kaybettım cıkarmak ıcın basvuru yaptım 2015 yılında olan polıslerle kavga sucum vardı 5 yıl boyunca suc işlersem buda uzerıne eklenır dıye cez aldım yenılerde esımle kavga ettım ve esım sıkayetcı olmadı ama 3 bın sadece para cezası aldım eskı olan polıslerle kavgada ıse 6 ay 10 gun gıbı bır cezam var oda gelecekmıs hakım oyle dedı 5 yıl ay farkıyla kaybetmısım bugun ozel guvenlık buroyu aradım kartım iptal olmuş ne yapabilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu