Ögg Bilgiözel güvenlik bilgi sistemi

Koruma ve Güvenlik Görevlisi Ne Yapar

Koruma ve Güvenlik Görevlisi Ne Yapar

Özel güvenlik görevlisi kimlik kartına sahip kişiler hem özel sektörde hem de kamu kurumlarında çalışabilmektedirler. Bir kişinin özel koruması olabilecekleri gibi alışveriş merkezleri gibi kalabalık ortamlarda genel koruma ve güvenlik görevi de üstlenebilirler. Güvenlik görevlisi olmak isteyen kişiler hem silahlı kimlik kartına hem de silahsız güvenlik kimlik kartına sahip olabilirler. Kurslara başvuru esnasında bu isteklerine göre kayıt olmak ve buna göre eğitim almak zorundadırlar.

Koruma ve güvenlik görevlisi olarak meslek sahibi olmak isteyen kişilerin çalışma koşullarını iyi araştırarak bu mesleğe girmeleri önemlidir. Güvenlik görevlisi olarak ülkemizde binlerce vatandaş geçimini sağlamaktadır. Güvenlik görevlisi kimlik kartına sahip kişiler de iş bulma yönünden fazla fırsatlara sahiptirler. Bu nedenle insanlar bu mesleğe yönelmektedirler. Bu mesleği yapmak isteyen kişiler maaş düzeyini, mesai sürelerini ve vardiya sistemlerini araştırarak mesleğe atılmalıdırlar.

Özel koruma olarak görev yapacak kişiler, koruma görevini üstlendikleri kişini canından ve güvenliğinden mesul olmaktadırlar. Sürekli olarak koruma görevini üstlendikleri kişinin yanı başında olmaları ve çok dikkatli bir şekilde hareket etmeleri gerekmektedir. Özel güvenlik görevlisi olarak çalışan kişiler de genellikle bir kişiyi değil bulundukları ortamı korumakla görevlidirler.

Güvenlik Görevlisi Şartları

Koruma ve güvenlik görevlisi olabilmek için yapılması gereken ilk şey güvenlik görevlisi sertifikası veren onaylı bir kursa başvuru yapmaktır. Başvuru esnasında sizlerin belirlenen şartlara uygun olup olmadığınıza bakılır. Başvurunuz bu şartalar göre kabul edilir ya da reddedilir. Bu şartlar şöyledir;

  • Türkiye Cumhuriyet vatandaşı olmanız gerekmektedir.
  • Silahlı güvenlik kursuna başvuru için 21 yaşını tamamlamış olmalı ve lise mezunu olmanız gerekir.
  • Silahsız güvenlik kursu için ortaokul mezunu olmanız ve 18 yaşını tamamlamış olmanız yeterlidir.
  • Bu mesleği icra etmenize engel teşkil eden bir rahatsızlığınızın olmadığını gösteren sağlık raporunuzun bulunması gerekir.
  • Sicil kaydınız temiz olmalıdır.
  • Kamu haklarından mahrum bırakılmamış olmalısınız.

Bütün bu şartları yerine getiren adaylar kurs kayıt yaptırarak güvenlik görevlisi eğitimi almaya başlayabilirler. Silahlı koruma ve güvenlik görevlisi olmak isteyen kişiler 120 saatlik eğitime tabi tutulurlar. Silahsız güvenlik görevlisi olmak isteyen kişiler ise 100 saatlik eğitimin ardından başarılı olmaları halinde sertifikalarını alabilirler.

 

Koruma ve Güvenlik Görevlisi Ne Yapar

Koruma ve Güvenlik Görevlisi Ne Yapar
Koruma ve Güvenlik Görevlisi Ne Yapar

özel güvenlik facebook sayfasından bizi takip edebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu