Güvenlik İş

Marmaray güvenlik sendika değişikliği

Marmaray güvenlik görevlileri yıllardır sendikal faaliyetlerden dolayı sıkıntı içerisinde olduğu bilinmektedir. Geçtiğimiz yıllarda birçok işçi sendika yüzünden haklarını tam anlamıyla alamadıkları ve bu yüzden bağlı bulundukları sendikaya sitem ettikleri haberlere yansımıştı. Anayasa mahkemesinin toplu sözleşme hakkında değişikliğe gitmesinin ardından marmaray güvenlik bağlı bulundukları sendikadan istifa etmeye başladılar.

Güvenlik iş sendikası ‘ndan toplu istifalar başladı.

Anayasa mahkemesinin devrim gibi kararının ardından birçok sendika kara kara düşünmeye başladı. Çıkan kararda herhangi bir sendikaya üye olmayanlarda TİS ‘den yararlanabilecek. Anayasa mahkemesi sendikalar kanunun 39. Maddesinin 4. Fıkrasında düzenlemeye giderek iptal etti. Bu bağlamda sendika üye olmayan işçiler Toplu iş sözleşmesinin yürürlüğe girmesinden itibaren Tüm haklardan Sendika üyeleri gibi dayanışma aidatı ödeyerek yararlanacak. Bu iptalin ardından güvenlik iş sendikası ‘na üye olan marmaray çalışanları toplu şekilde istifa etmeye başladılar. İstifa eden üyeler Facebook gibi sosyal medya üzerinden diğer geçiş yaptıkları sendikaya üyelik gerçekleştirdiklerinin ekran görüntüsünü atarak gün bugün diyerek paylaşımlar yaptılar.

Marmaray güvenlik
Marmaray güvenlik

Ömer çağırıcı istifaları durdurmaya çalıştığı belirtiliyor

Güvenlik iş sendikası genel başkanı Ömer çağırıcı marmaray da başlayan ve yaklaşık 400 kişinin istifası ile devam eden istifa fulyasını durdurmak için çeşitli stratejiler geliştirmeye çalıştığı belirtilirken, marmaray çalışanları ile yaptığımız kısa görüşmede ise; ‘Ağızları ile kuş tutsalar iş işten geçti’’ diyerek sitemlerini belirttiler. Yaptığımız görüşmede; Sendika tarafından en çok mağdur olan kurumlardan biri maalesef marmaray çalışanları oldu. Geçtiğimiz dönemlerde 300 yakın işçi kardeşimiz bölge başkanları ve genel başkan yüzünden arkadaşlarımız haklarını alamadılar. Anayasa mahkemesi artık çalışmayan sendikaya adeta dur der gibi karar verdi. Anayasa mahkemesi kararı sonrası birçok arkadaşımız istifa etti ve bu devam edecek.

Artık ağızları ile kuş tutsalar bizim şu anki sendika ile bir işimiz olamaz. Aldığımız bilgilere göre PTT güvenlik ve Havalimanı güvenlik görevlileri de istifa etmeye hazırlandıkları haberini aldık.

Marmaray güvenlik ve daha fazlası için bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: