Toplum Yararına Program
Trend

Meb güvenlik, temizlik sağlık personeli 92 bin kişi istihdam edecek

Meb güvenlik görevlisi, temizlik personeli ve bu yıl yeni uygulama olarak sağlık personeli olarak 30 bin okulda toplam 92 bin kişilik bir topluluğa istihdam sağlayacağı bekleniyor. Meb şura toplantısında alınan kararlar arasında 92 bin kişilik bir  istihdam kararı çıktı. Şurada tutulan raporlara göre okullarda sağlık, temizlik ve güvenlik ön plana çıktı.  

Meb son şura toplantısını gerçekleştirdi. Milli eğitim bakanlığına bağlı yaklaşık 30 bin okul için sağlık, temizlik ve özel güvenlik alımı ön plana çıktı. Her okula her branştan bir kişi alım gerçekleştirilmesi durumunda 92 bin kişilik bir istihdam kapısı işsiz vatandaşları bekliyor. 19.cu milli eğitim bakanlığı şura toplantısında oluşturulan komisyon karar ve raporları sonucu, uygulama hayata geçiriliyor. Milli eğitim bakanlığı ve Türkiye iş kurumu arasından geçmişten gelen protokol bulunmakta. Bu nedenle Yeni başlayacak olan Typ güvenlik, Typ temizlik ve sağlık personeli  uygulamasının daha hızlı hayata geçeceği öngörülüyor.

Milli eğitime bağlı yaklaşık 30 bin okula 2 özel güvenlik görevlisi ve 1 temizlik personeli alım yapılsa bile 90 bin kişilik bir istihdam sağlammış oluyorken. Sağlık personeli alımı  yapılıp yapılmayacağı, veya ve ne tür bir yol izleneceği ise ilanların netlik kazanması ise yayınların işkur üzerinden yayınlanması ile netliği belli olacak.

Özellikle güvenlik görevlisi için kesin alınacaklar için şunlar kaydedildi. Okullarda ziyaretçi kartı uygulaması, kamera sistemi, duman sensörü, metal detektör gibi önlemler alınabilecek. Ayrıca öğrencilerin okula istenmeyen araç gereç ve suç aleti getirmelerini önlemek için denetimler arttırılacak.

Güvenlik görevlisi ve temizlik elemanı alımı en az ilkokul mezunları arasından yapılacak. Sağlık personeli alımları ilk defa yapılması planlandığı üzere hangi öğrenim durumu ve ne şartlarda olduğu belirsizdir.

Meb güvenlik için özel güvenlik facebook sayfasından bizi takip edebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu