Ögg Bilgi

ÖGG

ÖGG – Özel güvenlik görevlisi mesleği kısaca ÖGG olarak tanımlanmaktadır. Ülkemizde binlerce özel güvenlik görevlisi yetiştiren kurs ve 1 milyona yakın özel güvenlik görevlisi bulunmaktadır. Kurslara katılımdan kimlik alımına kadar güvenlik görevlisi olmak uzun ve meşakkatli bir serüvendir. Ancak meslekte talep fazlalığı sebebi ile istihdam oranı da oldukça fazladır.

Silahlı ya da silahsız özel güvenlik görevlisi olabilmek için kurslara katılım sağlamanız gerekir. Burada teorik ve pratik eğitimleri aldıktan sonra sertifika sahibi olursunuz. Adayların sertifika aldıktan sonra yapılan ÖGG sınavlarına katılım sağlamanız gerekir. Bu sınav İçişleri Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösteren Özel Güvenlik Daire Başkanlığı tarafından yapılmaktadır.

Sınavlara katılım sağlayan ve başarı ile geçen adayların randevu olarak özel güvenlik kimlik kartı başvurusu yapmaları gerekir. Kimlik belgesine kavuşan adaylar ise kendilerin uygun iş ilanlarına başvurarak özel ya da kamu sektöründe istihdam edilebilir. Bu içeriğimizde sizlere mesleğin bir takım avantajlarından söz etmek istiyoruz;

 

Özel güvenlik görevlisi

mesleği büyük avantajı son yıllarda yaşanan kadro imkanıdır. Kamu sektöründe yaşanan kadroya geçişler ile birlikte adayların maaşlarında yaşanan gelişmeler mesleği daha cazip hale getirmiştir. Özellikle kadrolu olarak istihdam edilme fırsatının doğması ile kursiyerlerin sayısında da artış gözlemlenmiştir.

Mesleğin diğer avantajlarından biri de çok fazla maliyet ödemeden yeni bir iş koluna sahip olmaktır. Ülkemizdeki işsizlik oranlarında bu denli artışın sebebi nitelikli personelin yetişmemesidir. Ancak siz cüzi bir miktar ödeyerek yeni bir mesleğe sahip olmuş olursunuz. Özel sektörde dahi çok fazla istihdam alanı bulabilirsiniz.

İşsiz kalacağınızı sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü güvenlik artık her kurumun ya da firmanın ihtiyacıdır. İçişleri Bakanlığı faaliyet izni ile çalışan kurslara katılmanız ve yüksek puanlar almanız dahilinde istihdam edilebilirsiniz. Diğer avantaj ise sektörel olarak geniş bir yelpaze sunulmasıdır. Çalışabileceğiniz yerler kısır değildir.

Hastanede, bankada, fabrikada, havaalanında vb. çalışabilirsiniz. Ayrıca üzerinize düşen görevler de ağır değildir. Güvenlik görevlileri genel olarak giriş çıkışta üst ve eşya kontrolü, kimlik kontrolü gibi temel görevleri üstlenirler. Acil durumlarda ise ÖGG personelinin akılcı çözümler bulması önemlidir.

özel güvenlik

ögg
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı