Ögg Bilgiözel güvenlik bilgi sistemi

ÖGG İş 2019

ÖGG İş

Belki de ülkemizdeki binlerce işsiz insan arasında özel güvenlik görevlisi olan işsizler bir nebze daha şanslıdırlar. Çünkü ÖGG iş olanağı diğer sektörlere göre daha fazladır. Güvenlik kimlik kartı bulunan kişiler birçok alanda görev yapabilmektedirler. İş ilanları arasında belirtilen şartlara uygun olan kişiler rahatlıkla iş bulabilmektedirler. Bankalarda, alışveriş merkezlerinde, okullarda ve buna benzer özel ve kamu kurumlarında iş bulma imkanına sahiptirler.

Güvenlik kimlik kartı sahipleri silahlı ve silahsız olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Silahlı güvenlik kimlik kartına sahip kişilerin iş olanakları daha fazladır. Bu sertifikaları alabilmeniz için ülkemizde binlerce kurs vardır. Tabi bu sertifikaları almış olan milyonlarca da güvenlik görevlisi bulunmaktadır. Ancak şu an ki ihtiyaç durumu araştırıldığında iş bulma imkanınızın bir hayli yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Güvenlik Sertifikası Almak İçin Gerekenler

ÖGG iş olanaklarından yararlanabilmek için güvenlik sertifikası almalı ve özel güvenlik kimlik kartına sahip olmalısınız. Ülkemizde bulunan herhangi bir güvenlik sertifikası veren kursa kaydolarak bu sertifikayı edinebilirsiniz. Kursun belirlediği eğitim saatini tamamlar ve yapılan sınavlar sonucu sertifika almaya hak kazanırsınız. Ancak bir işte çalışabilmek için tek başına sertifika yeterli değildir.

Özel güvenlik olarak istihdam edilebilmek için sertifika aldıktan sonra Özel Güvenlik Daire Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen sınava girmeli ve başarılı olmalısınız. Başarılı olduğunuz sınavdan sonra belirtilen harç tutarını ödeyerek özel güvenlik kimlik kartına sahip olabilirsiniz. Peki kurslara katılabilmek için gerekenler nelerdir maddeler halinde inceleyelim;

  • TC. vatandaşı olmak
  • Silahsız sertifika için 18 yaşından gün almış, silahlı sertifika için 21 yaşından gün almış olmak gerekmektedir.
  • Kamu haklarından mahrum olmamak
  • İşinizi yapmaya engel teşkil edecek herhangi bir hastalığınızın bulunmaması gerekmektedir.
  • Sicil kaydınız temiz olmalıdır.
  • Silahlı güvenlik görevlisi için lise, silahsız güvenlik görevlisi için ortaokul mezunu olmalısınız.
  • Silahlı güvenlik görevlisi olabilmek için gerekli sağlık raporunun alınmış olması gerekmektedir.

Bütün bunlar sonucunda kursu başarı ile bitirmeniz ve kimlik kartı almanız durumunda ÖGG iş olanaklarından yararlanabilirsiniz. Kursa katılan kişiler 100 saatlik bir eğitimden geçer. Silahlı güvenlik görevlisi kursiyerleri 20 saat fazladan silah eğitimi alırlar. Belirli bir süreden fazla devamsızlık yapan kişilerle kurs ilişiği kesilir.

Özel Güvenlik Haber

özel güvenlik

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu