Ögg Bilgiözel güvenlik bilgi sistemi

ÖGG Yenileme Evrakları 2019

ÖGG Yenileme Evrakları 2019

Özel güvenlik görevlisi olarak kimlik kartı sahibi olan ve çalışmaya devam eden insanlar kimliklerinin geçerlilik süresi dolmadan kimliklerini yenilemek zorundadırlar. ÖGG yenileme evrakları kimliklerini yenilemek isteyen adayların ÖGG Dairesi Başkanlığına sunması mecburi evraklardır. Çalışma hayatına devam eden özel güvenlik görevlileri kimlik geçerlilik süresinden 6 ay öncesinde bu işleme başlamak durumundadırlar. Aksi halde işlerini kaybetme ihtimalleri vardır. Çünkü işveren bu işlemi yapmayan özel güvenlik görevlisinin sözleşmesini feshetme hakkına sahiptir. İşsiz olan özel güvenlik görevlisi ise kimlik geçerlilik süresinin son gününde dahi olsa yenileme başvurusunda bulunabilir.

Özel güvenlik görevlileri kimlik yenileme işlemleri için en başta yaptıkları gibi herhangi bir özel güvenlik görevlisi kursuna başvuru yapmak zorundadır. 50 saatlik kurs eğitimine devam etmeli ve kursu başarı ile bitirmelidir. Sonrasında yapılan sınavlardan da başarı olarak kimliğini yenileyebilir. Kursu başarı ile bitirmenin ardından Özel Güvenlik Dairesi Başkanlığına Sunulacak ÖGG yenileme evrakları şunlardır;

  • Başvuru yapılacak ildeki güvenlik daire başkanlığı makamlarına hitaben şahsi dilekçe yazılmalıdır.
  • Yenileme eğitimi sertifikasının aslı ve fotokopisi verilir.
  • Öğrenim durumunu gösteren belgenin aslı ve fotokopisi verilir.
  • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması formu fotoğraflı ve imzalı bir şekilde teslim edilir.
  • Üzerinde T.C. kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanı veya ehliyet gibi belgenin fotokopisi verilir.
  • 4 adet biyometrik fotoğraf teslim edilir.
  • Eski kimlik kartınızın fotokopisi ve aslı teslim edilir.
  • Kan grubunuzu gösteren belge verilir.
  • Kimlik yenileme işlemleri için yatırdığınız harcın dekontu verilir.

Bütün bu işlemler ve evrak teslimlerinden sonra kimliğiniz yenilerek tarafınıza iade edilir.

Nasıl Özel Güvenlik Olunur

Özel güvenlik görevlisi olarak çalışmak isteyen kişilerde ÖGG yenileme evrakları ile birlikte kursa kayıt yaptıran kişiler gibi özel güvenlik kurslarına kayıt yaptırmalıdırlar. Ancak bu kişiler ilk defa sertifika alacakları için daha uzun bir eğitim sürecinden geçmektedirler. Kursa başvuru öncesinde ise belirli şartlara uyuyor olmaları gerekmektedir. Bu şartları taşıyan ve kursu başarı ile bitiren kişiler güvenlik görevlisi sertifikası sahibi olurlar. Daha sonra başkanlık tarafından gerçekleştirilecek sınavlara katılarak ve gerekli puanı alarak güvenlik kimlik kartı sahibi olabilirler.

özel güvenlik

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu