Ögg Bilgiözel güvenlik bilgi sistemi

ögg yenileme evrakları nelerdir

ögg yenileme evrakları nelerdir

Özel güvenlik görevlisi kimlik kartına sahip kişilerin kimlik kartları belirli bir zamana kadar geçerliliğini korumaktadır. Bu süre tamamlanmadan kurslara başvurarak yenileme sertifikasını almak zorundadırlar. Daha sonra ise ÖGG yenileme evrakları ile Özel Güvenlik Dairesi Başkanlığına başvuru yapmak zorundadırlar.

Özel güvenlik görevlisi olarak çalışmak isteyen bir vatandaş öncelikle devlet tarafından onay almış bir özel güvenlik kursunda eğitim almak zorundadır. Bu kurslara başvuru yapabilmek için belirli şartları yerine getiriyor olmanız gerekmektedir. Yaşınızla alakalı, eğitim durumunuz, sağlık durumunuz, fiziki yapınız, adli sicil kaydınızın durumu ile alakalı belirli kayıt şartları vardır. Bu şartları yerine getiren kişiler bu kurslarda eğitim almaya başlayabilirler. Silahlı güvenlik kursiyerlerinin eğitimi daha uzun, silahsız güvenlik kursiyerlerinin eğitimi daha kısadır. Verilen eğitimler sonucunda başarılı olan güvenlik görevlisi adaylarına kurs tarafından sertifika verilmektedir.

Kurslarına başarılı bitirerek sertifika almaya hak kazanan kişiler ÖGG Dairesi Başkanlığınca yapılan sınavlara girmeye hak kazanır. Yapılan bu sınavdan 60 puan ve üzeri alan adaylar gerekli harç tutarlarını yatırmaları ve istenen evrakları teslim etmeleri durumunda özel güvenlik kimlik kartlarına sahip olurlar. Kimlik kartlarının belirli bir süreye kadar geçerliliği bulunmaktadır.

Kurs Başvurusu ve Evrak Teslimi

Kimlik kartı geçerlilik süresi sona yaklaşan özel güvenlik görevlileri kimlik kartlarını ÖGG yenileme evrakları ile kurslara tekrardan kayıt yaptırarak yenileyebilirler. Faal şekilde çalışmakta olan özel güvenlik görevlileri kimlik kartı geçerlilik süresi bitiminde 6 ay önce bu kurslara başvurularını yapmak zorundadırlar. İşsiz olan özel güvenlik görevlileri ise son güne kadar başvurularını yapabilirler. Ancak süreyi geçirdikleri takdirde kimlik kartları yenilenene kadar iş başvurusunda bulunamazlar. Kurslara kayıt yaptıran özel güvenlik görevlilerine kurs tarafından 50 saatlik eğitim verilir. Başarı olan adaylara ise yenileme sertifikası verilir. Sonrasında kişi ÖGG yenileme evrakları ile başkanlığa müracaat eder. Bu evraklar şunlardır;

  • Yenileme sertifikasının aslı ve fotokopisi,
  • Üzerinde T.C. kimlik numarası yazan nüfus cüzdanı ya da ehliyetinizin aslı gösterilmek suretiyle fotokopisinin teslimi,
  • Kimlik yenileme isteğinizi belirten şahsi dilekçenizin teslimi,
  • Öğrenim durumunu gösteren belge,
  • 4 adet biyometrik fotoğraf,
  • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması formunun imzalı ve fotoğraflı teslimi,
  • Eski kimlik kartınızın aslının ve fotokopisinin teslimi,
  • Kan grubunuzu gösteren belge,
  • Yatıran kimlik harcının dekontunun teslimi ile kimlik yenileme işlemlerinizi halledebilirsiniz.
  •  
ögg yenileme evrakları nelerdir
ögg yenileme evrakları nelerdir

özel güvenlik facebook sayfasından bizi takip edebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu