Ögg Bilgi

Ögg

Ögg: kamu kurum ve kuruluşlarında savunma ve güvenlik işini 5188 sayılı kanun nezdinde faaliyet yürüten özel güvenlik görevlisinin kısaltılmış haine (ÖGG) denmektedir.

Kamu kurum ve kuruluşları veya özel sektörde mal can koruma hizmetini sürdüren işçi, kamu kurumlarında ise sürekli işçi statüsünde çalışmaktadır. güvenlik ‘ler belli bir eğitim ve bu eğitimin ardından sınava tabi tutulurlar sınavdan başarılı olan kişiler Özel Güvenlik Kimlik Kartı almaya hak kazanarak Güvenlik Sektörü’nde çeşitli kurum veya özel sektörde branşları üzerinde çalışma imkânı kazanır ve güvenlik ’ler iş hayatını bu sektör üzerinden sürdürebilirler.

Günümüzde güvenlik olmak isteyenlerin sayısı hiçte azınacak sayıda değillerdir Türkiye’de yaklaşık 1,5 milyona yakın güvenlik bulunmaktadır.

Özel Güvenlik Sınavı

Güvenlik olmak isteyen kişiler özel güvenlik eğitim Merkezleri ’nde silahlı güvenlik veya silahsız ögg eğitimi görmektedir. Silahlı ve Silahsız Güvenlik olmak isteyen kişiler silahlı 120 silahsız 100 saatlik bir eğitim sürecinden geçtikten sonra Özel Güvenlik Sınavı’na tabi tutulurlar, Güvenlik Sınavı yaklaşık her 3 ayda bir olmaktadır, buda yılda 4 defaya tekabül etmektedir.

Emniyet Müdürlüğü Özel Güvenlik Şube tarafından bu sınav tarihleri açıklanarak özel güvenlik Sınavı’na girecek adayların hangi il, mahalle, semt ve okulda Güvenlik Sınavı’na girecek adaylara Güvenlik Eğitim Merkezleri aracılığı ile tebliğ edilir.

Sınava tabi olan adaylar yaklaşık Güvenlik Sınavı’ndan 15-20 gün sonrası Özel Güvenlik Sınav Sonuçları yine Emniyet Müdürlüğü Özel Güvenlik Şube tarafından açıklanır.

Ögg Sınav Sonuçları

Güvenlik Sınav Sonuçları sınav tarihinden tam kesin olmamakla birlikte yaklaşık 15-20 gün sonra Emniyet Müdürlüğünün Güvenlik Şube resmi sitesinden TC kimlik numaranızı girerek öğrenebilmektedir.

Silahlı Özel Güvenlik olmak için 120 soruluk özel güvenlik sınavına giren özel güvenlik adayı silah sınavından geçer not almadığı takdirde, silahsız özel güvenlik olabilir, silahsız kimlik alan güvenlik görevlisi tekrar silah sınavına girerek geçerli not alması sonucu kimliğini silahlı özel güvenlik kimlik kartına döndürebilir.

Türkiye genelinde yaklaşık 1,5 milyona yakın özel güvenlik kimlik kartına sahip özel güvenlik görevlisi olduğu bu sayının günden güne artarak Türkiye’nin en büyük iş kolu olma yolunda ilerleyen Güvenlik Sektörü hızla büyümeye devam ediyor.

 

 

Bizi özel güvenlik facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu