Toplum Yararına Program

okullara özel güvenlik ve sağlık personel alımı gerçekleştirecek mi? Meb şura kararı işleme alınacak mı?

Meb 19. şura toplantısı, sonucunda fiziksel güvenliği oluşturmak adına verilen tavsiye kararlarında, Türkiye genelindeki okullara özel güvenlik görevlisi ve sağlık personeli görevlendirmesini hizmet alımı çerçevesinde yapılmasını gerektiğini kanısına vararak imza altına alındığını geçtiğimiz haberlerde duyurmuştuk.

Öğretim görevlileri, okul müdürleri, öğretmen,  öğrenciler  ve siyasilerin katılımı ile geçtiğimiz günde oluşturulan 19. Milli eğitim şurasında 179 maddelik tavsiye kararı alınmıştı. Bu kapsamda alınan kararlar içerisinde tüm okullarda sağlık personeli ve güvenlik görevlisi istihdam edilmesi maddesi dikkat çektiği bilinmekte.

19.cu sura toplantısını gerçekleştiren milli eğitimin gerçekleştirdiği tarihten itibaren fazla gündem olmayan bu madde hakkında çeşitli söylentilere de neden oldu. Okullara Typ kapsamında alınan güvenlik görevlileri ve sağlık çalışanları kadrolumu olacak ? sağlık çalışanı olarak görev yapacağı düşünülen sağlık çalışanı typ üzerinden 8 aylık mı çalışacak yoksa, sağlık ve güvenlik görevlileri için milli eğitim içinde bir birim oluşturup kadromu oluşturacak gibi söylemler sosyal medya üzerinde tartışılırken, şurada tavsiye niteliğindeki kararlar önümüzdeki aylarda netlik kazanacak.

Okullardaki sağlık personeli sırf ülkemizde değil, tüm dünyada önem arz eden bir durum olduğu gözlemlenirken. Tüm dünyada okullarda sağlık personelleri görevlendirileceği bilinmekte. Diğer yandan her okulda sağlık personelleri çalıştırılması on binlerce kişiye istihdam sağlayacakken, ekonomik olarak  zor süreçlerden geçtiğimiz dönemlerde ülkemizin ekonomisine büyük bir bütçe oluşturacağı da belirtiliyor. Okullarda özel güvenlik ve sağlık personeli, okullarda süreklilik getirecek mi ilerleyen dönemlerde siyasetin konuşulan bir durum olacağa benziyor.

Meb özel güvenlik ve sağlık personeli hakkında gelişmeler oldukça özel güvenlik haber olarak yer vermeye çalışacağız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu