Özel Güvenlik

Özel güvenlik 24-72 vardiyasına geçmeli mi ?

Özel güvenlik – Adeta dünyayı etkisi altına alan korona virüs nedeni ile çeşitli tedbirler alınmaya devam ediyor. Cin’in Vuhan şehrinde ortaya çıkan Çin’in belli bölgesinde uzun bir süre etkisini gösterdikten sonra adeta dünyayı yavaş yavaş etkisi altına alan virüs, adeta dünyaya sallamaya devam ediyor. Her ülke virüs nedeni ile çeşitli tedbirler almaya devam ediyor. Dünyada on binlerce can alan ve çok tehlike bir hastalık olan korona için Türkiye de son günlerde görülmesi ile ülkemizde de sıkı tedbirler alındığı görülmekte olsa da son açıklanan istatistiklere göre 115 kişi hayatını kaybetti. Bu tedbirler kapsamında kurumlarda çalışan kişilerden kronik hastalıkları olanlar izinli sayılırken, bazı kurum çalışanları 24/72 vardiyası oluşturulduğu görülmekte.

Özel güvenlik riskli çalışma sisteminde

Gerek kamu kurum ve kuruluşları, gerekse özel sektörde çalışan özel güvenlik görevlileri çalışma şartları bakımından, vatandaşlar ile en cok muhatap olan bir sektör çalışanları olduğu bilinmektedir. Yine en son içişleri bakanlığının 81 ilin valiliğine gönderdiği yazı ile kurum veya projelere gelen vatandaşların ateş ölçer ile ilk teşhis yapmasının uygun olduğunu belirtmiş ve Hastane güvenlik, Havalimanı güvenlik, Metro güvenlik ve bir çok kurumda halk ile 1 metre şartını çiğnemekte ve en büyük riski taşımakta olduğu bilinmekte.

Özel güvenlik
Özel güvenlik

Bu gibi riskli birimlerde çalışan güvenlik görevlilerine, virüsten korunmak adına, giysi, tam korumalı maske, eldiven verilmesi ile nöbetlerin 24/72 saat vardiyasına döndürülmeli, sağlık bakanlığında ambulans şoförlerinin 24/72 saat vardiyasına geçilmesi için hıfzıssıhha kurulundan ‘’ TÜM TÜRKIYE DE IL SAĞLIK MÜDÜRLÜKLERI HIFSISIHA KURUL KARARLARINDA ALINAN ÖNLEM VE UYGULAMA MADDELERI GEREGINCE PERSONELLERIN DAHA FAZLA RISK ALTINDA KALMALARINI ENGELLEMEK BULAŞ RISKINI DÜŞÜRMEK VE PERSONELI ETKILI DAHA VERIMLI MORAL VE MOTIVASYONU YUKSEK BIR CALISMA SISTEMINDE DEGERLENDIRMEK AMAÇLI 24/72 ÇALIŞMA SISTEMINE GECILMISTIR. ‘’ kararı çıkmıştır. Bu kararın özel güvenlik görevlileri içinde geçerli olması gerekmektedir.

özel güvenlik facebook sayfasından bizi takip edebilirsiniz (özel güvenlik haber)

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu