Ögg Bilgiözel güvenlik bilgi sistemi

Özel güvenlik araç arama yetkisi

Özel Güvenlik Araç Arama Yetkisi

Hayatımızın her alanında ve gittiğimiz her kurumda, özellikle günümüzde özel güvenlik görevlileri ile karşılaşmakta ve iletişime geçmekteyiz. Genellikle alışveriş merkezlerine giden insanların en çok merak ettiği konu özel güvenlik araç arama yetkisi var mı konusudur. Aslında bu tür yerlerde özel güvenlik görevlileri araç araması yapmazlar. Sadece araçların yakıt cinsini kontrol ederler. Çünkü LPG’li araçların kapalı alanlarda park halinde bulunması yasaktır. Bu nedenle de kapalı park alanlarının güvenliğinden sorumlu özel güvenlik görevlileri araçları kontrol etmektedirler.

Özel güvenlik görevlileri araç arama yetkisine sahip değillerdir. Herhangi bir özel güvenlik görevlisi, görev alanlarında dahi olsa size ait bir aracı aramak isterse buna müsaade etmeme hakkına sahipsiniz. Bu eylemi zorla yapması durumunda ise şikayetçi olmak da haklarınız arasındadır. Araç arama yetkisi adli arama yetkisi ile gerçekleştirilebilecek bir eylemdir. Adli arama işlemlerini ise kolluk kuvvetleri hâkim kararları ile yapabilmektedirler. Doğal olarak özel güvenlik araç arama yetkisi yoktur. Özel güvenlik görevlisi olarak çalışan ya da çalışmak isteyen kişiler bu konuya dikkat etmeli ve özen göstermelidirler. Vatandaşlar da bu konu da haklarının farkında olarak davranmalıdırlar.

5188 Sayılı Kanun’a Göre Yetkileri

Özel güvenlik görevlilerinin yetkileri 5188 sayılı kanunla belirlenmiştir. Bu kanuna göre özel güvenlik görevlilerine bazı yetkiler şunlardır;

  • Özel güvenlik görevlileri görev alanlarında kimlik kontrolü yapabilmektedirler.
  • Özel güvenlik görevlileri görev alanlarına girmek isteyen kişilerin üstlerini detektörle arayabilir ya da duyarlı cihazlardan geçirebilirler.
  • Özel güvenlik görevlileri görev alanlarında kaybolmuş eşyaları emanet olarak alabilirler.
  • Özel güvenlik görevlileri suç teşkil edecek eşyalara el koyabilir ve kolluk kuvvetlerine teslim edebilirler.
  • Özel güvenlik görevlileri hakkında yakalama kararı olan bir kişiyi tespit ettiğinde, kişiyi yakalayarak kolluk kuvvetlerine teslim edebilir. Zorunlu hallerde kelepçe takma yetkisine de sahiptir.

5188 sayılı kanun maddeleri özel güvenlik yetkilerini incelediğimizde de özel güvenlik araç arama yetkisi konusunda bir maddeye rastlamamaktayız. Bütün bunlar dikkate alındığında sizlerde araç araması yapmak isteyen bir özel güvenlik görevlisine bu izni vermeyebilirsiniz. Bu izin kolluk kuvvetleri tarafından yapıldığında, eğer özel güvenlik görevlisi görev alanında yapılan bir uygulama ise o durumda özel güvenlik görevlisi de ihtiyaç halinde aramaya katılabilmektedir. Ancak yine de bu arama adli aramaya gireceği için hâkim kararını görmek en doğal hakkınızdır.

 

Özel güvenlik araç arama yetkisi
Özel güvenlik araç arama yetkisi

özel güvenlik facebook sayfasından bizi takip edebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bunu zorla yaptıran şirketler var. Özel güvenlik görevlileri araç arama yetkisine sahip değillerdir. Herhangi bir özel güvenlik görevlisi, görev alanlarında dahi olsa size ait bir aracı aramak isterse buna müsaade etmeme hakkına sahipsiniz. Bu eylemi zorla yapması durumunda ise şikayetçi olmak da haklarınız arasındadır. Araç arama yetkisi adli arama yetkisi ile gerçekleştirilebilecek bir eylemdir. Adli arama işlemlerini ise kolluk kuvvetleri hâkim kararları ile yapabilmektedirler. Doğal olarak özel güvenlik araç arama yetkisi yoktur. durumunu sallamıyorlar. Arama yapmayan personeli bu bahane işe işten çıkartıyor yada yaptırım uyguluyorlar. Özellikle büyük şirketler. Tepe,akdeniz securitaş gibi.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu