özel güvenlik bilgi sistemi

özel güvenlik belgesi nasıl alınır ?

özel güvenlik belgesi nasıl alınır – ozel güvenlik haber olarak güvenlik sektörüne giriş yapmak isteyen arkadaşlarımız için kısa makaleler şeklinde sizleri bilgilendirme sunacağız. Son dönemlerin en popüler sektörlerinden bir iş olan ve iş bulma potansiyeli yüksek olan güvenlik sektörü hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Bu bağlamda bir çok vatandaş Özel güvenlik belgesi nasıl alınır gibi soruların cevabını sosyal medya ve internet sitelerinden araştırmaya devam ediyor. Özel güvenlik mesleği bir çok alanda iş bulma olanağı sağlarken, bunlara ilave her gün çalışma alanları genişlemeye devam ettiği görülmektedir.

Her geçen gün nüfusun hızlı bir şekilde artış göstermesi ve genel kolluk kuvvetlerinin yetersiz gelmesinden dolayı dünya çapında özel güvenlik sektörü kendini göstermiş duruma gelmiştir.  2020 yılı itibari ile kolluk kuvvetlerinin yetersiz kaldığı yerlerde de özel güvenlik görevlileri çalıştırılarak, kolluk kuvvetlerinin yükü azaltılmış duruma olduğu görülmektedir.

Özel güvenlik görevlilerinin çalışması ile yaratılan istihdam sayesinde genel güvenlik problemi sorunu azaltılırken, oluşabilecek suçların ise önüne geçilmiş olduğu görülmektedir. Bu iş kolunda çalışmak için özel güvenlik belgesi alınması gerekmektedir ve silahlı özel güvenlik belgesi, silahsız özel güvenlik belgesi olarak 2 çeşit güvenlik belgesi bulunmaktadır.

Güvenlik görevlisi nasıl olunur ?

Özel güvenlik görevlisi olmanın temel şartlarından birisi silahlı/silahsız özel güvenlik belgesi sahibi olunması gerekmektedir. Bu belgeyi alabilmek için 5188 sayılı kanunun belirlemiş olduğu özel güvenlik olmak için gerekli şartları taşıyor olmak gerekmektedir. Bu şartları taşıyan kişiler ikamet ettikleri mecralardaki özel güvenlik temel eğitimi veren kurslara müracaat etmeleri ve eğitimini tamamlayan kişilerin ise, emniyet genel müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen özel güvenlik sınavı ‘ndan 60 ve üzeri geçer notun alınması gerekmektedir.

özel güvenlik belgesi nasıl alınır
özel güvenlik belgesi nasıl alınır

özel güvenlik facebook sayfasından bizi takip edebilirisiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu