Ögg Bilgi

Özel güvenlik bıyık bırakabilir mi

Özel güvenlik bıyık bırakabilir mi, yoksa yasakmı?. Türkiye’de günden güne gelişen ve büyüyen özel güvenlik sektörü büyüdükçe sorunları ve dertlerininde büyüdüğü bilinmektedir.

En çok sorun yaşadığı konuların başında maaş sıkıntısı gelmektedir, diğer konular üzerinden de mobing ve baskılara maruz kalınan biliyor. Kamu kurum veya özel sektör çalışanı olan özel güvenlik görevlilerinden yetkililer işe girişte veya çalışma esnasında bir çok konuyu sözleşmede yok diyerek başında attığı bilinmektedir.

Sektör ile hiç bir bağı bulunmayan veya sırf para kazanmak için özel güvenlik sektöründe şirket kurarak 5188 sayılı kanunu ‘ndan haberdar bile olmayan merdiven altı firmalar, kendi kafalarınca tebligatlar oluşturarak özel güvenlik görevlilerine adeta baskı kurmakta sektörü çalışanlarını bezdirmektedirler.

Özel güvenlik bıyık bırakabilir mi
Özel güvenlik bıyık bırakabilir mi

ÖZEL GÜVENLİK BIYIK BIRAKABİLİR Mİ ?

Özel güvenlik görevlisinin bıyık bırakmasına hiç bir engel bulunmamaktadır, aldığımız bilgilere göre bazı şirketler özel güvenlik görevlisi bıyık bırakamaz böyle bir hakkı yoktur, kanun açıktır gibi söylemler ile güvenlik görevlilerine baskı uyguladıkları iddiaları bize gelen bilgilerdendir. 5188 sayılı kanunu ‘na göre bıyık bırakıp bırakmamak özgür iradedir ve isteyen birey bırakabilir, önümüzde örnek teşkil edecek emniyet mensupları görülmektedir.

Kanun olarak karşımıza çıkmayan, çalışmak istediğiniz güvenlik firması veya proje sorumluları bıyık bırakıp bırakmamanızı isteyebilir. Kanun ile hiç bir sıkıntısı yok yalnızca çalışmak istediğiniz firma istemeyebilir. Hali hazırda çalışmakta olduğunuz bir firma ise ve 6 aydan fazla süredir çalışıyorsanız, 15 gün önceden çıkış yapacağınızı belirterek çalıştığınız firmadan ayrılabilirsiniz.

Kıdem ihbar tazminat almanıza engel bir durumu yok, firmanız kıdem ihbar tazminat ödemelerinizi gerçekleştirmezler ise iş mahkemesine başvurma hakkınız bulunmaktadır.

özel güvenlik bıyık bırakabilir mi, gibi sorularınızı özel güvenlik facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı