Ögg Bilgiözel güvenlik bilgi sistemi

Özel Güvenlik Çalışma Saatleri Nelerdir

Özel Güvenlik Çalışma Saatleri Nelerdir

Ülkemizde işçilerin çalışma saatleri iş kanuna göre belirlenmektedir. Her ne kadar her işveren bu kanuna riayet

Ülkemizde işçilerin çalışma saatleri iş kanuna göre belirlenmektedir. Her ne kadar her işveren bu kanuna riayet göstermese de gün geçtikçe, artan denetimler sayesinde bu kanun daha fazla uygulanmaktadır. Bu kanuna göre çalışanlar en fazla haftalık 45 saat çalıştırılabilmektedir. Özel güvenlik görevlileri de doğal olarak haftalık olarak en fazla 45 saat çalışmaktadırlar. Ayrıca işveren çalışanını 24 saat kesintisiz olarak haftada bir gün dinlendirmekle mükelleftir.

Özel güvenlik görevlisi olarak çalışmak isteyen kişiler bilmelidirler ki özel güvenlik çalışma saatleri hususunda belirli bir standart yoktur. Çalışılan kurumun ve kişinin şartlarına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ancak yine iş kanuna göre bir işçi günde en fazla 11 saat çalıştırılabilmektedir. Bu sebeple bir özel güvenlik görevlisi de günlük en fazla 11 saat çalışabilir. Ancak 11 saatlik çalışma saati her gün uygulanamaz çünkü haftalık 45 saatlik çalışma süresini aşmamak zorundadır işveren. Bu nedenle 11 saat çalışan kişilerin de dinlenme süreleri ona göre değişkenlik gösterecektir.

İş Kanunu’na Göre Özel Güvenlik Gece Vardiyası

İş kanuna göre gece vardiyasında çalışan kişiler 7,5 saatten fazla çalıştırılamazlar. Ancak bu durum özel güvenlik görevlilerinde ve genel kolluk kuvvetlerinin çalışma prensiplerinde mecbur bırakılmamıştır. Çünkü bu kişiler bulundukları yerden sorumlu oldukları için gece vardiyasında daha uzun çalışabilmelerine kanun tarafından izin verilmiştir. Özel güvenlik çalışma saatleri hususunda ayrıca şu maddelere de yer verebiliriz;

  • Özel güvenlik görevlileri bir kurumu ya da kişiyi korumakla yükümlü oldukları için genellikle 24 saat mesai yaparlar. Bu nedenle güvenlik görevlileri genellikle vardiyalı sistemde çalışmaktadırlar.
  • Vardiyalı sistemle güvenlik görevlileri genellikle 8 saat üzerinde 3 vardiya şeklinde çalışmaktadırlar.
  • Mola süreleri çalışma sürelerinden düşüleceği için 8 saatlik mesaiden mola süresi çıkarılarak çalışma süresi hesaplanır.
  • Güvenlik görevlileri genellikle geceleri daha uzun mesai yapmaktadırlar.

Her ne kadar işverenden işverene değişkenlik gösterecek bir durum olsa da özel güvenlik çalışma saatleri genel olarak böyledir. Sizlerde özel güvenlik görevlisi olarak çalışmak istiyorsanız iş kanunda belirtilen haklarınızı öğrenerek ve koruyarak iş sahibi olmayı amaçlayabilirsiniz. Vatandaşların haklarını koruma konusunda daha bilinçli olması mesai saatlerinde düzenin daha güzel olmasını sağlayacaktır.

özel güvenlik haber

 

özel güvenlik çalışma saatleri
özel güvenlik çalışma saatleri

özel güvenlik facebook sayfasından bizi takip edebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu