Ögg Haber

özel güvenlik çalışma saatleri

özel güvenlik çalışma saatlerine emsal karar

Devamlı gece çalışanlar için Yargıtay emsal karar niteliğinde bir davaya imza attı. Başta özel güvenlik olmak üzere ülkemizde sağlık, turizm olmak üzere çeşitli meslek dallarında gece çalışmalarının uzunluğundan dolayı işten ayrılmayı düşünen yüzlerce kişinin olduğu bilinmekte. Yargıtay 22. Hukuk dairesinden devamlı gece çalışanların iş haddini haklı fesih kabul ederek cogu gece çalışan işçinin tazminat alarak işten ayrılmasının yolunun açtı. Yukarıda saydığımız meslek dallarında çalışan işçilerin çoğunluğu yıllardır emek verip çalışmış oldukları ama tazminat alamamaktan korktukları için zorunlu olarak çalışarak emeklilik beklemekte olduğu bilinmektedir.

İşçi en fazla 2 hafta gece çalıştırılabilir.

Gaziantep’te bir otelde aşçı olarak olarak çalışan işçi devamlı gece çalıştığı için rahatsız olduğunu, işverenine bildirerek vardiyasının değiştirilerek gündüz çalışmak istediğini belirtti. İşçinin beyanını ve isteğini işveren kabul etmeyince, aşçı olarak çalışan işçi tek taraflı fesih hakkını kullanarak olayı mahkemeye taşımıştır. Yerel mahkeme işçinin kıdem ihbar tazminat hakkının olmadığı belirterek mahkemeyi ret etti. ve kararı temize gönderildi ve 22.ci hukuk dairesi işçinin feshini geçerli sayarak kıdem ve ihbar tazminatını almaya hak kazandığını belirtti.

Gece postaları günlük 7,5 saati geçemez

Yargıtay’ın açıklamasında gece postalarının 7,5 saatin üstünde çalıştırma yapılamayacağı dikkat çekti. Turizm işletmelerinde çalışan personel (işçi) için ise çalışanın yazılı olarak onayı alınmasının şart olduğunu belirtti.

Bu karar ile: Turizm, Sağlık ve ögg sektörleri için emsal karar niteliği taşıdığı görülmektedir.

Özel güvenlik haber Özel güvenlik çalışma saatlerine emsal karar

özel güvenlik

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı