Özel Güvenlik

Özel güvenlik daire başkanlığı güvenlik personeli için görüş belirtir mi ?

Özel Güvenlik Daire Başkanlığı güvenlik görevlilerinin son dönemlerde yaşandığı sıkıntılardan dolayı içişleri bakanlığına görüş belirtme yetkisi var mı ? gerek özel sektör, gerekse kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan güvenlik görevlileri son dönemlerde sıkıntıları arttığı görülmektedir. Bunların en başında gelen ise şiddet ’e maruz kalmaları olduğu görülmektedir. Başta sağlık bakanlığına bağlı hastanelerde çalışan özel güvenlik görevlileri olmak üzere, cogu projede görev yapan ögg ’ler şiddet konusunda ciddi sıkıntılar yaşadığı görülmektedir.

Özel güvenlik daire başkanlığı
Özel güvenlik daire başkanlığı

En son olarak bugün aydın ilinde, bir devlet hastanesinde hastane yakınlarının güvenlik personeline yapmış olduğu darp neticesinde hastane güvenlik görevlisi ağır şekilde yaralandı.

Özel güvenlik sendikaları şiddet konusunda yetersiz

Türkiye’de Hak-iş konfederasyonu ve Türk iş konfederasyonu olmak üzere 2 konfederasyon bulunmaktadır. Bu iki konfederasyona bağlı özgüven sen sendikası ve Güvenlik iş sendikası özel güvenlik sektörüne hitap etmektedir. Yaklaşık 40 – 50 bin ’e yakın çeşitli kurumlarda üyeleri olması rağmen, maalesef şiddet konusunda yetersiz geldikleri görülmektedir.

Yaklaşık 1 yıl içerisinde artan şiddet konusu hayli kabarık olması ise çalışanları tedirgin etmeye yetmekte. Halk arasında henüz tam oturmamış olan güvenlik sektöründe çalışanlar mağdur olmaya devam ediyor. Özel Güvenlik DENETLEME BAŞKANLIĞI içişleri bakanlığına kurum çalışanlarına yapılan şiddet konusu hakkında görüş bildirmesi üzerine bir çalışma başlatıp başlatılamayacağı ise sektör çalışanlarının en çok merak ettiği konu haline geldi.

Özel Güvenlik DENETLEME BAŞKANLIĞI çalışma yapabilir mi ?

Özel güvenlik sendikalarının yetersiz kaldığı şiddet olaylarında, ögg denetleme başkanlığı bir çalışma başlatarak içişleri bakanlığına görüş bildirmesi ile özel güvenlik sektöründe bir düzenleme getirilebilir. 5188 sayılı kanun kapsamında çeşitli tedbirler alınabileceği, bekçilik kanununda yapıldığı gibi mecliste oylama sunulabilir.

5188 sayılı kanun tamamen düzenlenmiş olabilirken, bu konu hakkında tüm STK’ların sessiz kalması sonucu maalesef günden güne şiddet haberleri artış göstermeye devam etmekte. Ogg haberler sitemiz bu konu hakkında ulaşabildiğimiz Cumhuriyet Halk Partili milletvekilleri ile görüşmek adına yakın zamanda meclis ’te vekiller ile görüşme sağlanacaktır.

Özel güvenlik daire başkanlığı için özel güvenlik facebook sayfasından takip edebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu