Ögg Bilgiözel güvenlik bilgi sistemi

Özel güvenlik dersleri 2019

Özel güvenlik dersleri 2019

Özel güvenlik görevlisi olabilmek için silahlı ya da silahsız özel güvenlik sertifikası veren kurslara katılım sağlamak gerektiğini biliyoruz. Bu kurslar bakanlık izni ile faaliyet göstermektedir. Kurslar hakkında detaylı bilgi arayışında olanlar ise bu kurslarda verilen eğitimleri, dersleri ve ders saatlerini merak ediyor. Sizler için özel güvenlik dersleri hakkında detaylı bir araştırma yaptık.

Özel güvenlik görevlisi yetiştirmek için İçişleri Bakanlığı faaliyet izni ile açılmış olan binlerce kurs bulunmaktadır. Bu kurslar belirli kurs ücretleri mukabilinde özel güvenlik görevlisi yetiştirirler. Kurslarda özel güvenlik dersleri aynı olmakla birlikte ders saatleri değişkenlik gösterebilmektedir. Ders başlıkları ise aşağıdaki gibidir;

  • Özel Güvenlik Hukuku ve Kişi Hakları
  • Temel İlk Yardım
  • Etkili İletişim
  • Güvenlik Önlemleri
  • Yangın Eğitimi
  • Kişi Koruma
  • Kalabalık Yönetimi
  • Uyuşturucu Madde Bilgisi
  • Güvenlik Sistemleri ve Cihazları
  • Genel Kollukla İlişkiler
Özel güvenlik dersleri 2019
Özel güvenlik dersleri 2019

Silahsız ve silahlı temel eğitim dersleri başlıkları bu şekilde olmakla birlikte 100 saattir. Silahlı özel güvenlik sertifikası almak isteyenler bu derslerin yanı sıra 20 saat de silah bilgisi ve atış eğitimleri almaktadır. Ayrıca özel güvenlik görevlisi kimlik belgelerini yenilemek isteyenler de yine aynı dersleri görürler. Bu şahıslara ise 50 saatlik temel eğitim, silahlı özel güvenlik görevlisi kimlik belgelerini yenileyecek olanlar ise 10 saat silah bilgisi ve atış eğitimi verilir.

Özel güvenlik dersleri

ders programı eğitimi veren hocanın müsaitlik durumuna göre oluşturulur. Bazı kurslarda hafta içi ders saatleri fazla olabilir. Hafta sonu minimum 1 gün tatil yapmakla birlikte bazı kursların 2 gün tatil yaptığı da görülebilir. Ülkemizdeki tüm kurslarda verilen dersler bu şekildedir. Çünkü sınavlar ortak yapılmaktadır. Sorular Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Daire Başkanlığı tarafından hazırlanmaktadır.

Adaylara temel eğitim derslerinden toplamda 100 adet soru yöneltilir. Silah bilgisi eğitimlerinden ise 25 adet soru sorulur. Adayların sınavlara girmeden evvel internet üzerinde yer alan ders notlarına göz atmaları ve daha evvelki dönemlerde çıkmış olan sınav sorularına göz atmaları sınavlardan iyi notlar almalarına yardımcı olacaktır.

özel güvenlik haber

özel güvenlik
özel güvenlik haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu