özel güvenlik bilgi sistemi

Özel güvenlik eğitimi kaç gün sürer ?

Türkiye nin son dönemlerde en çok araştırılan sektörü haline gelen  güvenlik sektörüne girmek isteyenlerin en çok merak edip araştırdığı konuların başında gelen soru ise özel güvenlik kimlik kartı eğitimi kaç ay, gün sürer gibi sorular gündeme gelmektedir. Özel güvenlik haber sitesi (ogghaber) olarak kursiyerler tarafından, güvenlik eğitimi alıp özel güvenlik sınavı ‘na tabi olacak kişileri kısaca  bilgilendirmeye çalışacağız. 150.00 bine yakın sayıya sahip olan güvenlik sektöründe kamu güvenlik görevlisi ve özel şirket çalışanlarının sayısı günden güne artarken, güvenlik görevlisi olmak isteyenlerin sayısıda özel güvenlik şirketleri ‘ne başvuruları hızlı artışlar göstereceğini adeta gösterir durumda.

Özel güvenlik eğitim dönemi ?

 • Özel güvenlik silahlı temel eğitim 120 saat
 • Özel güvenlik silahsız temel eğitim 100 saat
 • Silahsız özel güvenlik kimlikten, Silahlı özel güvenlik kimlik kartına geçiş 20 saat
 • Özel güvenlik silahlı yenileme eğitimi 60 saat
 • Özel güvenlik silahsız yenileme eğitimi 50 saat

Gibi bir süre içerisinde gerçekleştirilmektedir. Yukarıda belirttiğimiz eğitim dönemleri zorunlu görülmesi gerekmektedir. Bir gün içerisinde özel güvenlik kursu en fazla 8 saat üzerinden eğitim verebilmektedir. Kurs, Özel güvenlik eğitimin başladığı günden itibaren haftada bir gün izin kullanımı yapmak zorundadır. Buna kısa örnek vermek gerekirse.

 • Özel güvenlik temel eğitim silahlı olarak 120 saat / kurs günde maksimin / saat = 15 gün (kurs haftada bir gün izin kullandırmak zorunda ve buda 17 günlük bir eğitime tabi olunuyor)

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bir özel güvenlik eğitim dönemi 17 gün sürmektedir. Bu sürek en kısa sürede alınan eğitim üzerinden hesaplanmıştır ve özel güvenlik eğitim kurumu, öğretici ve yerin müşahitliğine göre bu süre uzayabilmektedir veya 2 günlük tatil sürecinden daha fazla tatil süresi uzatılabilir.

Özel Güvenlik Kursu Kaç Ay Sürer ?

Yukarıda anlattığımız üzere özel güvenlik kurs dönemi Silahlı ve silahsız özel güvenlik eğitim dönemleri değişmektedir buna göre

 • Güvenlik Temel Silahlı Eğitim En Kısa 17 Gün Sürer.
 • Güvenlik Temel Silahsız Eğitim En Kısa 13,5 Gün Sürer.
 • Güvenlik Yenileme Silahlı Eğitim En Kısa 8,5 Gün Sürer.
 • Güvenlik Yenileme Silahsız Eğitim En Kısa 7,5 Gün Sürer
 • Güvenlik Silahsızdan Silahlıya Geçiş En Kısa 3 Gün Sürer.

Özel güvenlik eğitimi kaç gün sürer sorusuna kısaca özel güvenlik kursiyeri için anlatmaya çalıştık

Bizi özel güvenlik facebook sayfasından takip edebilirsiniz. Özel güvenlik eğitimi kaç gün sürer gibi soruları cevaplaya bilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu