Özel Güvenlik

Özel güvenlik görev tanımı nedir

Özel güvenlik görev tanımı – Özel ve kamu kurumlarında şahıs ve tüzel kişilerin mal, can , işletme hakları ve hürriyetlerinin korunmasında görev alan ve bu görevi almadan önce çeşitli eğitimlerden geçen kişilere Özel Güvenlik Görevlisi denir. Özel güvenlik yetki ve sorumlulukları hakkında bilgi almak isteyen kişiler LİNK ‘i tıklayarak gerekli makaleyi inceleyebilirler. İnsanlığın var olduğu günden bugünümüze kadar güvenlik her zaman ihtiyaç olduğu bilinmektedir. Bu nedende güvenlik unsuru: insanlık kadar geçmiş bir tarihi olduğu bilinmekte ve günden günede bu konu hakkında araştırmalar devam etmektedir.  İnsanlık tarihinden günümüze kadar güvenlik varlığı çeşitli değişimler ve yenilikler geçirerek günümüze kadar gelmiş ve insanlığın sonuna kadarda devam edeceği görülmektedir. Günümüzde ise güvenlik ihtiyaçlarını karşılayan kolluk kuvvetlerinin yanında özel güvenlik şirketleride yürütmeye devam etmektedir.

Özel güvenlik görev tanımı

Bu bağlamda güvenlik görevlisi: Toplumsal ve kamu düzenin sağlanmasında kendisine verilmiş hak ve yasaların tanımladığı şartlar üzerinde toplumsal hizmet sunan kendi başında bir sektör olduğu görülmektedir. Özel güvenlik hizmetleri yine bulunduğu ülkenin yasa ve yönetmelikleri ile belirlenmektedir.

Özel güvenlik hukuku

Bilindiği üzere özel güvenlik hizmetleri 5188 sayılı özel güvenlik hizmetlerine dair kanun üzerinden hizmet sağlamaya devam etmektedir. Bunun yanında özel güvenlik şirket ve firma ve güvenlik görevlilerini yetkilerini sınırlayan ve biçimlendiren farklı kanun ve yönetmelikler de yine bulunduğun ülkenin şartlarına göre değişiklik göstermektedir. Bu durumda özel güvenlik hizmeti veren kurum ve şirket bu yasalara göre hizmet vermek zorundadır. 5188 sayılı kanun kapsamında faaliyet yürüten özel güvenlik görevlileri ‘ninde hakları güvence altına alınmıştır. Ögg ‘ler kamu düzenini korumakla yükümlü kolluk kuvvetleri kadar yetkisi olmasa da, çalışmış oldukları birimde bazı yetkileri olduğu bilinmektedir.

Özel güvenlik görev tanımı
Özel güvenlik görev tanımı

Özel güvenlik Sektörü

Özel güvenlik Sektörü yaşadığımız ülkede son dönemlerde hızlı şekilde büyüme gösterdiği görülmekte ve hızlı bir şekilde de büyümeye devam ettiği de görülmektedir. Sektör çalışanlarının sayısının hızlı şekilde artması ve ülkemizde her kamu kurum kuruluşunda karşımıza güvenlik görevlisi çıkarken, son dönemlerde özel sektörlerde de bu durum hız kazandığı ortaya çıkmaktadır. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan güvenlik görevlilerinin özel firmalardan çıkartılıp devlet bünyesine (sürekli işçi) geçirilmesinin ardında sektöre rağbetin artmasına neden oldu.

Özel güvenlik facebook adresinden bizi takip edebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu