Ögg Haber

Özel güvenlik görevlileri mağdur ediliyor

Özel güvenlik görevlileri mağdur ediliyor

Özel Güvenlik Görevlileri, çalışma hayatlarında devamlı mağduriyet yaşadığı ve bunun sağlık sorunlarına neden olduğunu iddia ediyor. Kamu kurum ve kuruluşlarında olsun gerekse özel sektörde özel güvenlik görevlisi olarak uzun yıllardır çalışan işçilerin mağduriyeti günden güne fazlalaştığı, bunlar ile ilgili ise kimsenin, bu durumları görmediğini belirtiliyor. Uzun süresi çalışma sistemleri özel güvenlik personeli ‘nin ruhsal sağlığını bozduğu belirtiliyor. Genel olarak 12 saatlik çalışma sistemlerinde çalışan ögg personelleri, gerek fazla çalışma sistemi gerekse, ailelerine ve sosyal yaşamlarına zaman ayıramaması sonucunda ilerleyen süreçlerde ruhsal sıkıntılara girdiği, bunun ailevi yaşantısına etki ettiği değerlendiriliyor.

Ögg 12 saatlik vardiyalar

ÖGG olarak çalışan işçilerin bilindiği üzere ve genelde, günlük 12 saat üzerinden çalışma sisteminin uzun süre devam etmesi sonucunda sosyal hayatları ve aile yaşantısı sıkıntıya sebep vererek, aile düzeninin bozulmasına sebep veriyor. Genelde bayan özel güvenlik görevlilerinin bu sıkıntıyı yaşadığı da iddialar arasında. 5188 sayılı kanun kapsamında faaliyet yürüten özel güvenlik görevlileri yaptığımız görüşmede ise bizlere şu bilgileri verdiler: bizler kamu kurumunda çalışan özel güvenlik personelleri 24 saat üzerinden ve kurumda aktif olarak çalışmaktayız, Çoğunlukta ayakta görev yaptığımız gibi devamlı insanlar ile karşı karşıya sorunlar yaşadığımızda oluyor. 12 saat bizlere iyi gibi görünse de insanı daha erken yaşlandırıyor ve dengemiz bozuluyor.

12 saat görev yapan bir personel, istiharede çekildiği zaman mecburen 10 saat uyumak zorunda kalıyor, bu ise ailemizle ilgilenemiyoruz, çocuklarımız sorunlarını halledemiyoruz.

Bu sistemin biran önce çözülmesi lazım şu anda sektör içindeki sendikalara baktığımız zaman bizlere hiç faydası olmayan işlerle üyenin gözünü doldurmaya çalışmaktan başka bir işe yaramıyorlar. 5188 sayılı kanun bir an önce ele alınıp yeniden dizayn edilmeli ve yeni sendikalar yeni oluşumlar olması lazım artık.  DEDİ.

özel güvenlik haber

 

Özel güvenlik görevlileri
Özel güvenlik görevlileri

özel güvenlik facebook sayfasından bizi takip edebilirsiniz

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı