Ögg Haber

Özel Güvenlik Görevlisi

Özel Güvenlik Görevlisi

Geçmiş yıllardan günümüze kalan gelen temel ihtiyaçlardan bir tanesi güvenliktir. John Lock’tan Thomas Hobbes’e kadar hepsi güvenliğin temel bir ihtiyaç olduğunu vurgulamaktadır. İnsanlar korunmaya muhtaç varlıklar oldukları için bir arada yaşarlar. Toplum da bu şekilde oluşur. Bu fikirle güvenlik ihtiyacı adeta nesilden nesile taşınmış ve özel güvenlik görevlisi mesleği ortaya çıkmıştır. Güvenlik görevlisi şahısların ve kurumun mal güvenliğinin korunması ve acil durumlara müdahale edilmesi gibi temel görevleri icra etmektedir.

Güvenlik görevlisi olmak zorlu aşamaları da beraberinde getirir. Elbette ki internet üzerinde pek çok ilan bulunuyor. Ancak bu ilanlara başvuru yapmak için aranan kriterler göz attıysanız özel güvenlik kimliğinin gerekli olduğunu göreceksiniz. Peki bu kimliğe nasıl sahip olunur? Güvenlik görevlisi nasıl olunur? Herkes güvenlik görevlisi olabilir mi? gibi soruların cevaplarını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Özel Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur?

Güvenlik hizmeti verebilmenin ilk adımı ilinizde bulunan özel güvenlik kurslarına katılım sağlamaktır. Bu kurslara karar verirken İçişleri Bakanlığı izin belgesi olmasına özen gösteriniz. Kurslara katılmadan evvel biraz meslekten bahsetmekte yarar var. Güvenlik görevlisi iki çeşittir. Silahlı güvenlik görevlileri almış oldukları silah eğitimleri ile ruhsatlı olarak silah taşıyabilirler. Silahsız özel güvenlik görevlilerinin ise silah taşıma yetkileri bulunmamaktadır.

Kurslara katılırken silahlı mı silahsız mı güvenlik görevlisi olmak istediğinize karar veriniz. Silahlı güvenlik görevlisi maaşlarının daha yüksek olduğunu da bu aşamada dile getirmek gerekiyor. Ancak karar sizin. Kurslara katılan silahlı ya da silahsız personel de temel eğitimlerden geçer. Silahlı güvenlik görevlileri farklı olarak silah bilgisi eğitimi alırlar. Kurslara katılım sonrası sertifika sahibi olursunuz. Sertifikası olan adaylar sınava katılma hakkı elde ederler. Yapılacak olan ÖGG sınavlarına katılım sağlayarak başarılı olmanız halinde kimlik başvurusu yapabilirsiniz. Kimliğinizi teslim aldıktan sonra iş ilanlarına başvuru yapabilirsiniz.

Özel Güvenlik Görevlisi Olma Şartları

Özel güvenlik mesleğine sahip olmak isteyenlerin bazı şartları taşımaları gerekmektedir. Bu şartlar aşağıdaki gibidir;

 • C. vatandaşı olmak
 • Kamu haklarından yasaklı olmamak
 • Ağır suçlardan dolayı hüküm giymemiş olmak (Rüşvet, irtikap, fuhuş, uyuşturucu ticareti gibi.)
 • Ortaokul mezunu olmak
 • 18 yaşını tamamlamış olmak
 • Kursların %90’lık kısmına katılmış olmak
 • Sağlık kontrolleri sonrası özel güvenlik olur ibareli rapor almak
 • Fiziki ve zihinsel engeli bulunmamak

Bu şartları taşıyan adaylar güvenlik kurslarına katılarak sertifika alabilirler.

Güvenlik Görevlisi Kursları

Özel güvenlik görevlisi yetiştiren pek çok kurs bulunmaktadır. Bu kurslar her ilde faaliyet göstermektedir. Kurs tercihi yaparken yukarıda belirttiğimiz gibi İçişleri Bakanlığı faaliyet izin belgesi olan kurslara kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Kurslarda adaylara 100 saatlik temel eğitimler verilir. Kurslarda görülen dersler aşağıdaki gibidir;

 • Uyuşturucu madde bilgisi
 • Özel güvenlik hukuku
 • Şahıs hakları
 • Güvenlik önlemleri
 • Kolluk kuvvetleri ile ilişkiler
 • Güvenlik sistemleri ve güvenlik cihazları
 • Şahıs koruma
 • Kalabalık yönetimi
 • Yangın eğitimi
 • Temel ilk yardım eğitimi

Bu dersler toplamda 100 saat olarak verilmektedir. Ayrıca kimlik kartının süresi dolan ve kartlarını yenileyecek olan adayların bu dersleri yine 50 saat olarak görmeleri gerekecektir. Temel eğitime katılanların bu eğitimlerin en fazla yüzde 10’luk kısmına katılmama hakkı bulunmaktadır. Şayet devam sorunu yaşarsanız sertifika alma hakkınızı da kaybetmiş olursunuz.

Silahlı güvenlik görevlisi olmak isteyenler ise kursta ekstra silah bilgisi eğitimi almaktadır. Bu eğitimlerin bir kısmı teorik olmakla birlikte atış eğitimi poligonda uygulamalı olarak verilmektedir.

Kurs Ücretleri

Kurs ücretleri ile ilgili net bir rakam bulunmamaktadır. Bulunduğunuz ile göre fiyatlar değişiklik göstermektedir. Büyük illerimizde kurs sayısı fazla olduğundan dolayı fiyatlar daha uygundur. Ancak kurs sayısının ve kurslara talebin de az olduğu daha küçük illerimizde fiyatlar daha yüksektir.

Özel Güvenlik Sertifikası

Kurslara katılarak devam sağlayan ve şartları taşıyan adaylar kurs sonrasında sertifikalarını alır. Özel güvenlik görevlisi sertifikaları kurum tarafından onaylanarak adaylara teslim edilir. Sertifikanız katılmış olduğunuz kursa göre değişiklik gösterir. Silahlı güvenlik görevlisi olmuşsanız sertifikanıza bu detay da eklenir.

Sertifika bir zorunluluktur. Ancak güvenlik görevlisi olabilmeniz için temel şart değildir. Çünkü sertifika aşamasından sonra yapılan sınavlara katılım sağlayarak kimlik belgesi almanız gerekecektir. Yani sertifika aslında mesleğin ilk adımıdır.

Özel Güvenlik Sınavı

Sertifikası olan adaylar yapılan ÖGG sınavlarına katılma hakkı elde etmektedir. Sınavlar İçişleri Bakanlığına bağlı Özel Güvenlik Daire Başkanlığı tarafından belirlenmektedir. Site üzerinde duyurular bölümünde sınav takvimi ilan edilmektedir. Yılda 6 kez yapıla bu sınavlara sınav ücretini yatırmak sureti ile başvuru yapabilirsiniz.

Sınavda silahsız güvenlik görevlisi adaylarına 100 soru, silahlı güvenlik görevlisi adaylarına ise 125 adet soru sorulmaktadır. 25 soru alınan silah bilgisi eğitimlerine ilişkindir. Silahların bölümleri, ruhsat gibi detaylar ile ilgili sorular yöneltilmektedir. Adayların sınavda başarılı olarak kabul edilebilmeleri için 60 puan ve üzerinde almaları gerekmektedir. Sınavda başarı gösteren adaylar kimlik başvuruları için randevu alabilirler.

Özel Güvenlik Randevu

Yapılan ÖGG sınavlarına katılarak başarı gösteren adayların tek aşaması kalıyor. O da kimlik basımı. Kimlikler İl Emniyet Müdürlükleri aracılığı ile alınıyor. Bulunduğunuz il şayet büyükse internet üzerinde randevu sistemleri bulunabilir. Bunun için internet üzerinden örneğin İstanbul özel güvenlik randevu şeklinde bir arama yaparsanız karşınıza başvuru ekranı gelebilir. Fakat daha küçük bir ilde randevu sistemi olmayarak müracaat dilekçe yolu ile gerçekleşiyor olabilir.

Bu konuda bilgi edinmek için İl Emniyet Müdürlüğünü telefon yolu ile arayabilirsiniz. Randevu aldıktan sonra gerekli evraklar ile birlikte randevu tarihinde giderek başvurunuzu yapabilirsiniz. Ancak başvurudan sonra kimliğini almanız için biraz zaman geçer. Çünkü başvuru sonrası hakkınızda güvenlik soruşturması başlatılır. Yapılan güvenlik soruşturması sonrası şayet özel güvenlik görevlisi olmanız yönünde bir engel yoksa kimliğiniz basılacaktır.

Emniyet Müdürlüğü kimliklerin basımında sonra PTT’ye dağıtım için kimlikleri teslim eder. Kimlikler illere 3 iş günü içerisinde ulaşır. Yine Özel Güvenlik Daire Başkanlığı sitesi üzerinden duyurular bölümünü takip ederek kimlik basımı ile ilgili duyuruya göz atabilirsiniz. İlan tarihinden sonra illere 3, ilçelere 4, köylere ise kimlik belgeleri 7 gün içinde ulaşmaktadır. Kimliklerinizi teslim aldıktan sonra geriye iş başvurusu yapmak kalıyor.

Özel Güvenlik İş İlanları

Almış olduğunuz kimliklerin geçerlilik süresi 5 yıldır. 5 yıl sonunda tekrar kursa katılarak ve kimlik yenileme sınavına katılarak kimlik geçerlilik süresini uzatmanız gerekir. Kimliğinizi yenilemek için de yine yukarıda bahsettiğimiz randevu sistemi geçerli olmaktadır. Kimliklerinizi teslim aldıktan sonra internet üzerinden iş ilanlarını inceleyebilirsiniz. İş bulma siteleri ve İŞKUR üzerinde aktif olarak yayınlanan pek çok ilan bulunmaktadır. Bu ilanlara başvurmanız durumunda iş görüşmesine çağırılırsınız.

Yapılacak olan mülakat sonrası işvereninizin aradığı kriterleri taşıyorsanız işe başlayabilirsiniz. Çalışma saatleri farklılık gösterebilir. Özellikle fabrika gibi işyerlerinde vardiya sistemi uygulanmaktadır. Ancak maaşlar iyi seviyededir. Kamuda kadroya geçiş ile birlikte özel güvenlik personelinin maaşları 3 bin TL civarındadır. Detaylar hakkında 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun’u inceleyebilirsiniz.

özel güvenlik

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı