Ögg Bilgiözel güvenlik bilgi sistemi

Özel güvenlik görevlisi başka işte çalıştırılamaz

Özel güvenlik görevlisi başka işte çalıştırılamaz

özel güvenlik görevlisi olmak isteyen adaylar için özel güvenlik haber (ogghaber) sitesi  olarak bilgi paylaşımı yapılmaktadır. Bu makalemizde ise Özel Güvenlik Görevlisi Başka İşte Çalıştırılamaz olacak. Bilindiği ve adından anlaşılacağı üzere özel güvenlik, mal ve can güvenliğini sağlamak amacıyla kurulmuş ve son zamanlarda en popüler iş kolları arasına giren bir sektördür. Savunma ve güvenlik işini icra eden özel güvenlik görevlilerinin sorunları ve ilgisizlik yüzünden Malesefki cogu işi yaptığına hepimiz şahit olmuşuzdur. Kimi zaman araç yıkama, çim sulama vs gibi işlerde yoğun olarak maalesef ki bu işlerde yaptırılmaktadır. Ekonomik sıkıntılar çektiğimiz bu günlerde bu gibi durumlara daha cok rastlar duruma geldi. İşinden olmak istemeyen özel güvenlik görevlileri proje sorumlusu veya kurum amirlerinin yönlendirmesi ile başka işlerde çalıştırılmaktadırlar.

PEKİ BAŞKA İŞTE ÇALIŞMAK SUÇMU ?

İş kanununda belirtildiği gibi iş dalının haricinde, başka bir iş yapmak yasaktır, örnek vermek gerekirse temizlik görevlisi güvenlik işi yapamaz, güvenlik görevlisi teknik servisin işini yapamaz. Güvenlik ve Savunma İşçilerinin bağlı bulunduğu 5188 sayılı kanunda da bu belirtilmiştir. Başka iş yapanda, yaptıranda suçlu sayılmaktadır. Bunuda bir örnek ile açıklamaz gerekirse, gece nöbet tutan bir güvenlik görevlisi, elektrik gidip jeneratörü acarken çarpılması ve ölmesi durumunda, suçlu pozisyonuna düşmüş olur.

Sorumlu teknisyene veya o işten sorumlu olan kişiye bilgi vererek gelmesini sağlamaktır. Son zamanlarda başka işlerde çalıştırılan güvenlik görevlileri bu gibi konularda ısrarcı olan kişilerden yazılı bir dilekçe vermelerini talep edebilir. Size o dilekçeyi proje sorumlu veya kurum yönetici veremez çünkü kendisi de bilmektedir ki, güvenlik başka işte çalıştırılamaz

özel güvenlik haber (ögg haber)

 

Özel güvenlik görevlisi başka işte çalıştırılamaz
Özel güvenlik görevlisi başka işte çalıştırılamaz

özel güvenlik facebook sayfasından bizi takip edebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu